Sprawdzian szóstoklasisty
Sprawdzian szóstoklasisty już 1 kwietnia!
Jest to dla Was bardzo ważny egzamin. Dlaczego? Bo jest pierwszym z trzech egzaminów zewnętrznych, z którymi musicie się zmierzyć, kończąc kolejne etapy swojej edukacji szkolnej. Pierwszym jest właśnie sprawdzian na koniec szkoły podstawowej, następnym – egzamin gimnazjalny, a ostatnim – maturalny.
Za Wami pierwsza próba – sprawdzian próbny. Wiecie już, nad czym trzeba jeszcze popracować, by uzyskać jak najlepsze wyniki. Na stonie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej są dostępne arkusze z poprzednich lat. Warto do nich zajrzeć, ponieważ, jak twierdzą specjaliści, trzeba rozwiązać przynajmniej 10 testów, aby przygotować się do takiej formy egzaminu. Najlepiej z nauczycielem, dlatego zachęcamy wszystkich do systematycznego uczęszczania na zajęcia dodatkowe z j. polskiego i matematyki.
Sprawdzian jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów klas szóstych – to znaczy, że musicie go napisać, jeśli chcecie ukończyć szkołę podstawową. Sprawdzian ma charakter interdyscyplinarny (inaczej międzyprzedmiotowy) i bada umiejętności ucznia w zakresie pięciu standardów: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji, wykorzystywanie wiedzy w praktyce.
Na napisanie sprawdzianu macie 60 minut. Czas ten może ulec wydłużeniu o 30 minut dla uczniów z dysfunkcjami.
Na sprawdzianie stosuje się dwa rodzaje pytań:
- zamknięte – czyli uczeń wskazuje odpowiedź spośród czterech proponowanych. Pytań zamkniętych jest zawsze 20.
- otwarte – czyli takie, w których uczeń samodzielnie formułuje i zapisuje odpowiedź. Takich pytań zazwyczaj jest od czterech do sześciu, najczęściej są to zadania z języka polskiego i matematyki.
Możecie zdobyć maksymalnie 40 punktów, 20 za zadania zamknięte i 20 za zadania otwarte. I takich wyników Wam życzymy