Drodzy Uczniowie.
Pozdrawiamy Was serdecznie i pamiętamy o Was w modlitwie 🙂
Małgorzata Głuszek: malgorzata.gluszek@sp2gk.onmicrosoft.com
Bożena Kołacz: bozena.kolacz@sp2gk.onmicrosoft.com
Tydzień obowiązywania: 22 – 26 czerwca 2020
Katecheza 22
Temat: Objawienia Matki Bożej w Polsce (wybrane)
Cel: uczeń poznaje, objawienia Matki Bożej w Polsce.
- Objawienia w Gietrzwałdzie Warmińskim
Już w XVI weku w miejscowym kościele czczono obraz Matki Bożej Królowej Niebios i Pani Aniołów. W 1877r.Maryja objawiła się 13-letniej Justynie Szafrańskiej i 12-letniej Basi Samubowskiej.
Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta – jak sama się przedstawiła, ukazywała się 63 razy w ciągu 3 miesięcy.
Polecała codzienną modlitwę różańcową i prosiła o wystawienie kapliczki z Jej figurką oraz murowanego krzyża. Przypominała jednocześnie, że najważniejsza jest Msza święta.
2. Objawienia na Wiktorówkach (Zakopane)
W tatrach Maryja objawiła się Marysi Murańskiej w 1860 r. Kilkunastoletnia pasterka, która wypasała swoje owce na Rusinowej Polanie w poszukiwaniu zaginionego stada, zeszła do lasu należącego do Wiktorówek. Tam spotkała Piękną Panią, która obiecała jej odnalezienie owiec i poprosiła o przekazanie dorosłym zachęty do nawrócenia i pokuty.
Jeden z pasterzy, któremu Marysia opowiedziała o spotkaniu z Panią przybił na świerku obrazek Matki Bożej. Niedługo potem w miejscu objawień wybudowano małą kapliczkę. Przez pół wieku modlili się w niej drwale i pasterze. Z czasem zaczęli przybywać do Królowej Tatr pielgrzymi z całej Polski i z innych krajów.
3. Objawienia na Siekierkach (Warszawa)
W maju 1943 r. na warszawskich Siekierkach Maryja po raz pierwszy ukazała się 7 letniej wówczas Władzi. Objawienia trwały do roku 1945, również w czasie powstania warszawskiego, a później powtórzyły się dwukrotnie 1949 r.
Maryja nie tylko wzywała do modlitwy, ale i sama jej uczyła. Podała małej Władzi tekst koronki i litanii, a nawet uczyła ją śpiewać pieśni ku Jej czci.
Maryja szczególnie mocno wzywała do ufności Bogu i zawierzenia się Jej matczynej opiece.
Maryja pozwoliła się poznać jako czuła Matka zatroskana o każde ze swoich dzieci.
Katecheza 23
Temat: Wakacje z Bogiem
Wakacje to czas odpoczynku od pracy i nauki. Potrzebujemy zebrać nowe siły na następny rok.
Wielu z nas gdzieś wyjedzie – pamiętajmy o Mszy św. i modlitwie – Pan Jezus na nas czeka.
Życzę Wam wspaniałych wakacji – Do zobaczenia 🙂
Wersja do wydruku: K22i23
*******************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 15 – 19 czerwca 2020
Katecheza 20
Temat: Jezus czyni cuda.
Cel: Utrwalenie wiadomości odnośnie wybranych ewangelicznych opisów cudów.
W Ewangelii są opisane cuda jakie Pan Jezus uczynił – oto niektóre z nich:
- Cud w Kanie Galilejskiej – przemienienie wody w wino (J 2, 6 – 11)
Był to pierwszy z cudów, którego Jezus dokonał w Kanie .
Maryja i Jezus zostali zaproszeni na wesele, gdy zabrakło wina dla gości, Jezus kazał napełnić sługom siedem pustych naczyń przeznaczonych do wody i je napełnić. Następnie Jezus pomodlił się i kazał zanieść staroście weselnemu. Gdy starosta spróbował – woda cudownie zamieniła się w wino.
2.Obfity połów – (Łk 5, 4 – 9)
Podczas połowu ryb razem z uczniami, Jezus nakazał Szymonowi wypłynąć na głębię i zarzucić sieć i choć wcześniej przez wiele godzin nie złowili nic, po słowach Jezusa sieć była całkowicie wypełniona rybami.
3.Wskrzeszenie syna wdowy (Mk 7, 12 – 16)
W miejscowości Naim Jezus zobaczył wynoszone ciało młodzieńca i idącą za nim płaczącą matkę. Zlitował się nad nią Jezus, dotknął ciało chłopca, a ten ożył. I Jezus oddał go matce.
- Uciszenie burzy (Mt 8, 23 -26)
Jezus przebywał z uczniami na łodzi na jeziorze. Gdy zerwała się burza Jezus spał. Uczniowie budzili Go, krzycząc, że giną. On zarzucając im małą wiarę i nakazał wichurze i falom, by zamilkły i wszystko się uciszyło.
- Chodzenie po wodzie – (Mt 14, 22 – 39)
Jezus nakazał uczniom, by płynęli przodem, on zaś modlił się w tym czasie. Gdy skończył modlitwę dołączył do nich krocząc po jeziorze.
Apostołowie byli świadkami działalności Jezusa, wiedzą, że słowo Jezusa zawsze się spełnia, że ma moc, bo jest słowem Boga. Cuda Jezusa umocniły wiarę apostołów i innych świadków.
Katecheza 21
Temat: Jezus uzdrawia.
Cel: Utrwalenie wiadomości odnośnie ewangelicznych opisów cudów Jezusa.
- Uzdrowienie kobiety (Mt 9, 20 – 22)
Do Jezusa przyszła kobieta, która od 12 lat cierpiała na krwotok. Złapała frędzli płaszcza Nauczyciela, wierząc, że to przywróci jej zdrowie. Dzięki ufności Jezus uleczył ją.
- Uzdrowienie głuchoniemego (Mt 7, 32 – 37)
Do Jezusa przyprowadzono człowieka, który nie słyszy i nie mówi. Wtedy Jezus włożył palce swoje do jego uszu i nakazał, by się otworzyły. Na słowa Jezusa otworzyły się jego uszy i język. Ten człowiek odzyskał słuch i głos.
- Uzdrowienie córki kobiety kananejskiej (Mt 15, 22 – 28)
Pewna kobieta wezwała Jezusa do swojej bardzo chorej córeczki. Jezus początkowo nie chciał jej uzdrowić, lecz gdy usłyszał i zobaczył wielką wiarę kobiety – uleczył jej córeczkę.
- Uzdrowienie 10 trędowatych (Łk 17, 11 – 19)
W drodze Jezus spotkał trędowatych, którzy prosili o ratunek. Zostali oczyszczeni i uzdrowieni słowem Jezusa, ale tylko jeden z nich przyszedł podziękować Jezusowi za uzdrowienie.
- Uzdrowienie paralityka (Mt 9, 2 – 8)
Do Jezusa przyniesiono paralityka – Syn Boży widząc wiarę przyjaciół, odpuścił mu grzechy i uzdrowił z choroby.
- Liczne uzdrowienia w domu Piotra (Mt 8, 14 -16)
Jezus w domu Piotra uleczył z gorączki matkę jego żony oraz wyrzucił złe duchy.
Jezus kocha ludzi i pragnie naszego szczęścia. Pan Jezus pragnie, żebyśmy z wiarą i miłością zwracali się do Niego. Bóg ma otwarte serce na każdego człowieka i czeka na nas.
Wersja do wydruku: Klasa 1 – k20i21
********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 8 – 10 czerwca 2020
Katecheza 19
Temat: Jezus wzywa do modlitwy.
Cel: Przedstawienie prawdy o modlitwie, która jest spotkaniem z Bogiem.
Modlitwa jest mocno związana z życiem każdego człowieka. Uczy nas lepiej postępować, wycisza i uwrażliwia na drugiego człowieka.
Modlitwa jest spotkaniem z dobrym Bogiem. Jest rozmową, dialogiem, wołaniem do Niego, trwaniem przy Nim, myśleniem o Bogu, to tęsknota za Bogiem.
Ze względu na cel modlitwy wyróżniamy następujące jej rodzaje:
- Modlitwa uwielbienia
– jej celem jest uwielbienie i oddawanie czci Bogu. Podczas takiej modlitwy człowiek wielbi Boga – robi to z samego faktu, że Bóg istnieje. np. uwielbiam Cię Boże w pięknej przyrodzie, którą stworzyłeś.
- Modlitwa dziękczynienia
– dziękujemy Bogu za konkretne dary otrzymane przez człowieka. Modlący się składa dziękczynienie mając świadomość, że wszystko co posiada zostało mu podarowane przez Boga. np. dziękuję Ci Boże za życie, zdrowie, za rodzinę,…
- Modlitwa przebłagalna
– jej celem jest przede wszystkim przeproszeniem Boga za popełnione grzechy. W modlitwie tej możemy wyrazić osobistą skruchę i żal za grzechy i zaniedbania. np. Przepraszam Cię Panie Jezu, za to, że okłamałam mamę, żałuję całym sercem.
- Modlitwa prośby
– w tym rodzaju modlitwy prosimy Boga o łaski i dary. np. proszę o łaskę zdrowia i dar radości.
Bardzo ważna podczas modlitwy są wiara, pokora oraz ufność pokładana w Bogu.
NIE PRZYSYŁAMY NIC DO SPRAWDZENIA
Wersja do wydruku: Klasa 1 – k19
********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 1 – 5 czerwca 2020
Katecheza 17
Nabożeństwo ku Czci Serca Pana Jezusa.
Cel: Motywowanie uczniów do wyrażania miłości i przyjaźni wobec Jezusa.
Czerwiec to miesiąc w sposób szczególny poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Kościół widzi w nabożeństwie znak miłości Boga do ludzi.
Sam Jezus przez to nabożeństwo pragnie uwrażliwić nas na grzech, mobilizować do walki z nim oraz do wynagradzania za tych, którzy ranią Boże Serce. „ oto Serce, które tak umiłowało ludzi, a w zamian za to od większości z nich nic więcej nie otrzymało prócz obelg i niewdzięczności”.
Bóg jest Miłością
Z miłości tego Serca powstał Kościół, sakramenty święte, a wśród nich sakrament Miłości – Eucharystia. Pan Jezus pragnie, aby ludzie rozważali głębie Jego miłości. Oczekuje należnego dziękczynienia i uwielbienia oraz przebłaganie za grzechy wszystkich ludzi, które ranią Jego Najświętsze Serce.
Bijące serce człowieka oznacza życie, także całego człowieka i to, co w nim najważniejsze. W czerwcu uczestniczymy w nabożeństwach ku czci Serca Jezusa. Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Modlimy się o miłosierdzie dla siebie i dla innych ludzi. Chcemy trwać w przyjaźni z Panem Bogiem i Go naśladować.
NIE PRZESYŁAMY NIC DO SPRAWDZENIA
Katecheza 18
Temat: Św. Małgorzata – Maria Alacogue [czyt. Alakok]
Cel: Poznanie historii św. Małgorzaty i pierwszych piątków miesiąca
Pan Jezus wybrał św. Małgorzatę na apostołkę kultu Bożego Serca. Dzięki skromnej zakonnicy nabożeństwo to rozpowszechniło się na cały świat, a ludzkość poznała Prawdę o wielkim skarbcu Miłości, jakim jest Serce Zbawiciela.
Małgorzata urodziła się 22 lipca 1647 r. w burgundzkiej miejscowości Lauthecor, jako piąte dziecko Klaudiusza i Filiberty. Została ochrzczona 3 dni po urodzeniu.
Gdy miała 4 lata, dowiedziała się od rodziców, że w tabernakulum mieszka Pan Jezus, często nawiedzała kaplicę lub kościół by się modlić. Małgorzata czuła wielki głód Boda, któremu pragnęła
poświęcić swoje życie.
W wieku 24 lat wstąpiła do zakonu wizytek. 25 sierpnia 1671 r. przywdziała habit zakonny.
W czasie adoracji 27 grudnia 1673r., objawił jej się Pan Jezus, Przytulił ją do swojej piersi i powiedział: „ Moje Boże Serce płonie tak silną miłością ku ludziom….”
2 lipca 1674 r. siostra Małgorzata miała widzenie – ujrzała tron, a na nim Serce Jezusa, otoczone koroną cierniową – to są zniewagi ludzi uczynione Mu przez grzechy ludzkie.
16 czerwca 1675 r. – ukazał się jej Jezus i powiedział: „Żądam, żeby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała było odtąd świętem na uczczenie Mojego Serca i nabożeństwo do Najświętszego Serca Jezusa Zbawiciela.
Tym wszystkim, którzy przez 9 z rzędu pierwszych piątków miesiąca przystąpią do Komunii św. użyczę łaski ostatecznej wytrwałości w dobrym i szczęśliwej śmierci.”
Siostra Małgorzata zmarła 17.X.1690 r. Ojciec święty Benedykt XV – 13 maja 1920 r. ogłosił Ją Świętą.
NIE PRZESYŁAMY NIC DO SPRAWDZENIA
Wersja do wydruku: Klasa 1 – k17i18
**********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania 25 – 29 maja 2020
Katecheza 15
Temat: Pismo Święte – to list Pana Boga do człowieka.
Cel: Ukazanie prawdy, że Bóg mówi do człowieka przez Pismo Święte i dlatego Biblia jest najważniejszą Księgą na świecie.
Pismo św. jest pięknym listem skierowanym do wszystkich ludzi, którzy chcą poznać i pokochać Pana Boga i zbliżyć się do Niego.
Był taki Ktoś, który wskazał nam drogę do naszego Ojca – Stwórcy całego wszechświata – Jezus Chrystus.
Jeśli przeraża Cię grubość tej świętej Księgi nie odkładaj jej, a zacznij ją czytać od Nowego Testamentu.
W Ewangelii św. Mateusza w rozdziale 6 przeczytasz o modlitwie, która jest bardzo ważna i bardzo pomocna w kontakcie z Bogiem Ojcem. Jeśli zależy ci na miłości Bożej i na życiu wiecznym – módl się, czytaj Biblię, a odnajdziesz drogę do Ojca: „Proście, a będzie wam dane, szukajcie, a znajdziecie… Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje, a kto szuka, znajduje…”
W Ewangelii św. Jana 6,47 czytamy: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, kto wierzy we Mnie, ma żywot wieczny”.
W tej księdze zapisane są słowa Pana Boga o Jego nieskończonej miłości do człowieka. Kiedy poznasz Pana Jezusa zrozumiesz, że to On jest twoim najlepszym Przyjacielem, to On pokazuje ci drogę ku Zbawieniu.
NIE PRZESYŁAMY NIC DO SPRAWDZENIA.
Katecheza 16
Temat: Święty o. Stanisław Papczyński – Święty z Góry Kalwarii
Cel: Zapoznanie z życiorysem św. Stanisława Papczyńskiego
Stanisław Papczyński urodził się 18. 05.1631r.w Podegrodziu. Był synem Tomasz Papki – kowala i Zofii. Ochrzczony został imieniem Jan, które później zmieni.
Od wczesnej młodości wyróżniał się wielkim nabożeństwem do Opatrzności Bożej, Męki Pańskiej, Najświętszego Sakramentu, Najświętszej Maryi Panny, był też gorącym orędownikiem modlitwy za dusze czyśćcowe.
Po ukończeniu nauki wstąpił do zakonu pijarów z powodu maryjnego charakteru tego zgromadzenia. W 1656 r. złożył śluby zakonne, a 12 marca 1661r. Otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Stanisława Tarnowskiego.
Pracował jako kaznodzieja, moderator bractwa Matki Bożej Łaskawej, prefekt w kolegium, był też cenionym spowiednikiem. 7 czerwca 1670 r. napisał do Stolicy
Apostolskiej o zwolnienie ze ślubów zakonnych. Stanisław Papczyński stał się kapłanem diecezjalnym.
Wkrótce za pozwoleniem biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego i za wiedzą nocjusza, przywdział biały habit zakonny przed cudownym obrazem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej – tworząc pierwszy męski zakon klerycki na ziemi polskiej – zakon marianów.
- 10. 1673 r. zobowiązał zakonników do ścisłej reguły, poprzez przestrzegani milczenia, publicznego biczowania, zakaz posiadania pieniędzy i życie w klauzurze.
30.04.1677 r. założył drugi dom zakonny w Nowej Jerozolimie (Góra Kalwaria).
- 11.1677 r. marianie otrzymali kościół Wieczerzy Pańskiej.
Niebawem przebywający w Nowej Jerozolimie król Jan III Sobieski wystawił 2 czerwca 1679r. Dokument potwierdzający nadane wcześniej przywileje.
21 września 1699 r. zakon marianów uzyskał aprobatę od Stolicy Apostolskiej, po przyjęciu Reguły 10 Cnót Najświętszej Maryi Panny i agregacji do Zakonu Braci Mniejszych.
Ojciec Stanisław Papczyński zmarł 17 września 1701 r. – pochowany został pod podłogą kościoła Wieczerzy Pańskiej w Górze Kalwarii.
16 września 2007 r. o. Stanisław został ogłoszonym błogosławionym, a 5 czerwca 2016 został ogłoszony świętym.
NIE PRZESYŁAMY NIC DO SPRAWDZENIA.
Wersja do wydruku: Klasa 1 – k15i16
*********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 18 – 22 maja 2020
Katecheza 13
Temat: Małżeństwo i rodzina drogą do Pana Boga.
Cel: wyjaśnienie, dlaczego mężczyzna i kobieta zawierają małżeństwo.
Sakrament małżeństwa ustanowił Pan Jezus w czasie wesela w Kanie Galilejskiej. Sakrament małżeństwa zawierają kobieta i mężczyzna przed Bogiem i ten sakrament jest nierozerwalny. Taki jest zamysł Boga. Pan Bóg ustanowił małżeństwo, aby pomagać i wspierać ludzką miłość, aby uczyli się ofiarnej miłości, przebaczającej, aby na tej drodze pomagali sobie wzajemnie w wychowaniu dzieci i wspierali się w drodze do nieba.
Naszym powołaniem jest zbawienie, Zbawienie można osiągnąć nie tylko w kapłaństwie, w zakonie, ale również w małżeństwie, w rodzinie. Do nieba możemy się dostać z całą rodziną: rodzicami, rodzeństwem, dziadkami.
Dziękujemy Panu Bogu za każdą rodzinę i każde małżeństwo. Wiele wspaniałych małżeństw podąża drogą ku świętości. Małżonkowie oddają się całkowicie swojej rodzinie, wychowują dzieci, troszczą się o nie, spełniają codzienne obowiązki, uczą siebie nawzajem i swoje dzieci – ofiarnej miłości. To jest ich droga do nieba.
Proszę uzupełnić w ćwiczeniach katechezę 53 na str. 56 – nie przesyłamy pracy.
Katecheza 14
Temat : św. Stanisław Kostka – Patron dzieci i młodzieży.
Cel: Ukazanie św. Stanisława Kostki jako wzoru do naśladowania
Stanisław Kostka urodził się w 1550r. – dorastał na Mazowszu w Rostkowie około 4 km od Przasnysza. Przyszedł na świat w rodzinie dobrze znanej. Jego ojciec Stanisław Kostka piastował urząd kasztelana zakroczymskiego, mama miała na imię Małgorzata.
Stanisław nie był jedynakiem, miał 2 siostry i 3 braci. Odebrał w rodzinie wychowanie katolickie, w duchu skromności, pobożności i uczciwości.
W domu pobierał pierwsze nauki. Następnie rozpoczął studia w szkole jezuitów w Wiedniu.
W grudniu 1565r. Zapadł na zdrowiu i był pewien swej śmierci. Pewnego dnia miał widzenie Matki Bożej z Dzieciątkiem. Doznał nagłego uzdrowienia, z poleceniem by wstąpił do zakonu Towarzystwa Jezusowego. Po wielu trudnościach wstąpił do jezuitów na próbę. Sprzątał pokoje, pomagał w kuchni. Udał się do Rzymu gdzie wstąpił do nowicjatu. Rozkład zajęć: modlitwa, praca umysłowa – nauka, fizyczna, posługa w domu i szpitalu. Stanisław czuł się szczęśliwy, że wreszcie osiągnął swój cel. W 1568r. Złożył śluby zakonne. Stanisław zachorował i przeczuwał, że umrze, napisał list do Matki Bożej z prośbą, żeby zabrała go do siebie w święto Wniebowzięcia Maryi.
Matka Boża wysłuchała jego prośby i Stanisław umarł 15 sierpnia 1568r. – miał 17 lat.
Został ogłoszonym świętym 1726r. Przez papieża Benedykta XIII.
Wersja do wydruku: Klasa 1 – k13i14
**********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania 11- 15 maja 2020
Katecheza 11
Temat: Maryja – naszą Matką i Królową Polski.
Cel: zapoznanie z historią ogłoszenia Matki Bożej – Królową Polski,
14 sierpnia 1608 r. mieszkający w Neapolu włoski misjonarz – ojciec Juliusz Mancinelii z zakonu jezuitów – miał objawienie Matki Bożej. To sama Maryja poprosiła, żeby Ją obwołać Królową Polski -Maryja mówi: „Dlaczego nie nazywasz mnie Królową Polski? Ja to królestwo bardzo umiłowałam i wielkie rzeczy dla niego zamierzam, ponieważ osobliwą miłością do Mnie płoną Jego synowie. Jestem Matką tego narodu, który jest mi bardzo drogi.”
Ojciec Juliusz przekazał słowa Maryi kościołowi w Polsce, gdzie wywołały potężny odzew. W Wielkopolsce – Rokitnie zawisł obraz Matki Bożej z polskim orłem na piersi.
W 1642 r. zakon paulinów na Jasnej Górze – zaczęli nazywać Maryję – Królową Polski, Patronką naszą, Królową Jasnogórską.
1 kwietnia w 1656 r. król Jan Kazimierz w lwowskiej katedrze uroczyście uznał Matkę Bożą za Królową Polski i złożył śluby zawierzenia Maryi całego narodu polskiego. Ślubowanie Jana Kazimierza nie jest jedynym aktem tego typu w dziejach narodu.
Król Michał Korybut Wiśniowiecki w grudniu 1669 r. złożył na Jasnej Górze votum – (podziękowanie) w postaci złotego serca z diamentem. Ślubował wówczas; „ tak będę rządził, że i tron mój Tobie samej oddam i będę Cię uważał za Panią….”
W lipcu 1920 r. podczas wojny polsko – bolszewickiej, zebrali się biskupi polscy – i ponowili wybór Maryi na Królową Polski.
Prymas Polski – kardynał Stefan Wyszyński ponowił śluby na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r. – oddając cały naród pod opiekę Maryi.
Maryja jest naszą Matką i Królową Narodu Polskiego, kocha nas i opiekuje się nami. Widzi nasze potrzeby i modli się do Pana Boga, wstawiając się za nami.
W maju szczególnie czcimy Maryję. To nasza Matka i Królowa. Ona kocha nas i opiekuje się nami. Widzi nasze potrzeby i modli się do Pana Boga, wstawiając się za nami. Obraz Królowej Polski znajduje się na Jasnej Górze w Częstochowie.
Zadanie do wykonania: Katecheza ze str.46 – w ćwiczeniach możesz zrobić 1 zadanie NIE PRZESYŁAMY PRACY DO SPRAWDZENIA
Katecheza 12 (Katecheza 52 str.54)
Temat: Święty Jan Paweł II
Cel: zapoznanie z najważniejszymi faktami z życia św. Jana Pawła II
Krótki życiorys Karola Wojtyły.
Przyszły papież urodził się 18 maja 1920 r., a pierwsze lata życia spędził w Wadowicach przy ulicy Kościelnej nr.7. Podczas chrztu otrzymał imię Karol – Józef. Szkołę podstawową ukończył w 1929 r., a 1938 średnią i przeniósł się do Krakowa.
Rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagielońskim. Po wybuchu wojny w 1939 r., przerywa studia, a w latach 1940 – 1941 podjął pracę w kamieniołomach i zakładzie chemicznym.
Jesienią 1942 r. wstępuje do Krakowskiego Seminarium Duchownego. W 1 listopada 1946 r. otrzymuje święcenia kapłańskie z rąk biskupa Adama Sapiehy, a w następnych latach wyjeżdża do Rzymu na dalsze studia. W 1951 wraca do kraju i obejmuje pracę kapłańską i równolegle studiuje otrzymując tytuł doktora teologii moralnej.
Od 1951 r. jest wykładowcą etyki społecznej w seminarium i pracuje na Uniwersytecie Lubelskim.
4 lipca 1958 r. Karol Wojtyła zostaje biskupem, a 29 maja 1967 – kardynałem.
- X. 1978 r. zostaje wybrany papieżem i przyjmuje imię Jan Paweł II.
Zmarł 2 kwietnia 2005 r. Ogłoszony Świętym został 27 kwietnia 2014 r.
Święty Jan Paweł II był bardzo dobrym papieżem, nieustannie modlił się i dużo podróżował. Chciał wszystkim ludziom powiedzieć, że Bóg ich kocha. Wiernie służył Kościołowi i ludziom. Zawsze wypełniał wolę Boga i oddał swoje życie Matce Bożej.
Wersja do wydruku: Klasa 1 – K11i12
**********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 4 – 8 maja 2020
Katecheza 9
Temat: Kochamy swoich rodziców i opiekunów.
Cel: uczeń poznaje Świętą Rodzinę oraz potrafi wyjaśnić, w jaki sposób może okazać miłość rodzicom i opiekunom.
Pan Jezus zawsze wypełniał wolę swojego Ojca. Był też posłuszny swojej Mamie – Maryi i świętemu Józefowi, który był Jego opiekunem. Kochał Ich, pomagał Im w różnych pracach i okazywał szacunek. Nasi rodzice bardzo nas kochają, troszczą się o nas, dbają o nas, okazują nam miłość – poświęcają się dla nas. Ciężko pracują, żeby tobie niczego nie brakowało.
W jaki sposób mogę okazać miłość, dobroć i szacunek swoim rodzicom?
Okazuję miłość rodzicom, gdy:
– modlę za nich, – słucham ich,
– jestem posłuszny, – pomagam im,
– dobrze się uczę, – sprawiam im radość,
– mówię im, że ich kocham, – tulę się do nich.
Praca do wykonania: wybierz sobie dzień jaki chcesz – przytul się do Mamy i Taty i powiedz, że ich bardzo kochasz. A wieczorem pomódl się za nich.
Katecheza 10
Temat: Dzieci z Fatimy wypełniają prośbę Maryi.
Cel: uczeń wie, jakie było przesłanie Matki Bożej w Fatimie.
Matka Boża objawiła się po raz pierwszy w Fatimie – Portugalii 13 maja 1917 r. dzieciom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Nagle zobaczyły błysk światła, i Panią ubraną całkowicie na biało – świecącą bardziej niż słońce. Piękna Pani powiedziała: „nie bójcie się, Ja was nie skrzywdzę…”
Przyszłam z Raju, Ja przyszłam poprosić was, abyście przychodzili tu każdego 13-ego dnia miesiąca, przez 6 miesięcy, o tej samej porze”.
W kolejnych objawieniach Matka Boża wyjawia swe imię – jestem MATKĄ BOŻĄ RÓŻAŃCOWĄ. Poprosiła je, aby modlili się na różańcu o pokój na świecie i nawrócenie grzeszników.
Ukazuje im swoje Niepokalane Serce, mówi że Pan Jezus pragnie, aby kult Jej Serca się szerzył.
Pomimo wielu trudności dzieci wypełniły misję powierzoną im przez Matkę Bożą. Udowodniły, że dzieci też potrafią wypełniać poważne zadania.
Pytanie: O co poprosiła Matka Boża dzieci podczas objawień?
Wersja do wydruku: Klasa 1 – k9i10
************************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 27 – 30 kwietnia 2020
Katecheza 7
Temat: Święta Faustyna orędowniczka Bożego Miłosierdzia
Cel: Zapoznanie z życiorysem św. siostry Faustyny Kowalskiej i genezą święta Bożego Miłosierdzia.
Helena Kowalska – siostra Faustyna (imię zakonne), urodziła się 25 sierpnia 1905 r., w Głogowcu. Pochodziła z ubogiej, rolniczej rodziny. Była 3 dzieckiem z dziesięciorga rodzeństwa. Do szkoły chodziła tylko 3 lata. Mając 16 lat zaczęła pracować w mieście jako służąca, by zarobić na własne utrzymanie i pomoc rodzicom.
W 1925 r. po czterech latach pracy, wstąpiła do zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie. Pełniła obowiązki kucharki, ogrodniczki i furtianki.
W tym czasie wielokrotnie objawił jej się Pan Jezus przekazując orędzie miłosierdzia, które Faustyna spisała w swoim „Dzienniczku”.
W ostatnich latach życia s. Faustyna bardzo cierpiała – chorowała przewlekle na gruźlicę płuc – zmarła 5 października 1938 r., w wieku 33 lat.
18 kwietnia 1993 roku została beatyfikowana, czyli błogosławiona, a 30 kwietnia 2000 r. papież Jan Paweł II – ogłosił ją Świętą.
2 Niedziela Wielkanocna – zgodnie z prośbą Pana Jezusa – została w całym Kościele ogłoszona Świętem Bożego Miłosierdzia
Największym darem jaki otrzymała było orędzie Bożego Miłosierdzia przekazane jej przez Jezusa dla całego świata, jak również przekazana została modlitwa – koronka do Miłosierdzia Bożego, która ma uśmierzać gniew Boży.
Istotą orędzia jest manifestacja miłości Boga, która domaga się od człowieka ufności i wyznania grzechów.
Św. Faustyna otrzymała dar osobistego prowadzenia do świętości przez Jezusa i Maryję.
W tym tygodniu Waszym obowiązkiem jest zapoznanie się z treścią katechezy 🙂
Katecheza 8
Temat: Obraz Miłosierdzia Bożego.
Cel: zapoznanie się z historią powstania obrazu Miłosierdzia Bożego.
Pochodzenie obrazu wiąże się z wizją jaką siostra Faustyna miała w Płocku 22 lutego 1931 roku, w czasie której Pan Jezus wyraził życzenie, by namalować taki obraz i w podpisie umieścić słowa: „ Jezu, ufam Tobie”.
Obraz przedstawia Chrystusa zmartwychwstałego, który na rękach i stopach nosi ślady ukrzyżowania. Z Serca wychodzą dwa promienie: czerwony i biały.
Pan Jezus, zapytany o ich znaczenie, wyjaśnił:
– biały promień oznacza wodę, która usprawiedliwia dusze,
– czerwony promień oznacza krew, która jest życiem dusz.
Te dwa promienie wyszły, z wnętrzności miłosierdzia Mojego wówczas, kiedy konające Serce Moje zostało włócznią otwarte na krzyżu.
Szczęśliwy, kto w ich cieniu żyć będzie – mówi Jezus – bo nie dosięgnie go sprawiedliwa ręka Boża.
Obraz – powiedział Pan Jezus – ma przypominać żądania Mojego Miłosierdzia, bo nawet wiara najsilniejsza nic nie pomoże bez uczynków. Podaję ludziom naczynie – powiedział Jezus do s. Faustyny – z którym mają przychodzić po łaski do źródła miłosierdzia; tym naczyniem jest obraz z podpisem: Jezu, ufam Tobie.
Obraz Miłosierdzia Bożego należy do najbardziej znanych i czczonych w Kościele na całym świecie. Pan Jezus powiedział: „ przez Obraz udzielę wiele łask duszom, obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie. Obiecuję także, już tu na ziemi, zwycięstwo nad nieprzyjaciółmi, a szczególnie w godzinę śmierci.
Obraz namalował malarz z Wilna Eugeniusz Kazimirowski w 1934 roku.
W tym tygodniu Waszym obowiązkiem jest zapoznanie się z treścią katechezy 🙂
Wersja do wydruku: K7i8 – Święta siostra Faustyna Kowalska i obraz Bożego Miłosierdzia
************************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 20 – 24 kwietnia 2020
Katecheza 5
Temat: Pan Jezus posyła Ducha Świętego.
Cel: Przedstawienie prawdy, że Duch św. jest Bogiem i zstąpił na Apostołów w Wieczerniku 50 dni po Zmartwychwstaniu.
Pan Jezus obiecał Apostołom, że ześle im Ducha św., aby nie byli sami. Gdy przebywali w Wieczerniku usłyszeli szum wiatru i zobaczyli płomienie ognia, które się rozdzieliły i spoczęły na nich i Maryi.
Duch św. jest trzecią Osobą Boską – podczas chrztu św. my też otrzymujemy Ducha św., który pomaga nam modlić się, prowadzi do świętości, pociesza nas, jednoczy nas, wyjaśnia nam naukę Pana Jezusa, pomaga być dobrym.
Od zmartwychwstania upłynęło 50 dni, kiedy Pan Jezus zesłał Ducha Świętego, żeby pomagał Apostołom w głoszeniu nauki Pana Jezusa i żeby ich umacniał.
Pytanie: Ile upłynęło dni od zmartwychwstania, kiedy Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Apostołów?
Zadanie do wykonania (obowiązkowe): Zapisz w zeszycie temat, a pod nim odpowiedź na pytanie i fotografię swojej pracy prześlij na email do kontaktu.
Katecheza 6
Temat: Uczestniczymy w Eucharystii.
Cel: Zaprezentowanie głównych części Mszy św.
W czasie Mszy św. Pan Jezus ofiarowuje się za nas, czyli umiera i zmartwychwstaje. Główne części Mszy św. to: Liturgia Słowa i Liturgia Eucharystyczna.
W liturgii Słowa – słuchamy czytań ze Starego i Nowego Testamentu, psalmu i Ewangelii.
Liturgia Eucharystyczna – przyjmujemy Pana Jezusa pod postaciami Chleba i Wina.
Pan Jezus powiedział ;” Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.”
W liturgii Słowa – słuchamy Boga w Piśmie św.
W liturgii Eucharystycznej – przyjmujemy do serca Pana Jezusa.
Pytanie: Jak nazywają się główne części Mszy św.?
Zadanie do wykonania (obowiązkowe): Zapisz w zeszycie temat, a pod nim odpowiedź na pytanie i fotografię swojej pracy prześlij na email do kontaktu.
Wersja do wydruku: Klasa 1 – k5i6
***********************************************************************************************************
Wielkanocne tradycje i zwyczaje ludowe.
Wielki Czwartek – w tym dniu w czasie Mszy św. księża obmywają stopy 12 mężczyzn na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy.
Według tradycji ludowej – chłopcy wyganiali Wielki Post, hałasując kołatkami (dzwony kościelne milczały, aż do Niedzieli Wielkanocnej). Dzieci robiły dobre uczynki.
Wielki Piątek – to dzień wyciszenia.
W kościele nie ma Mszy św. (to jedyny taki dzień w roku), natomiast wierni gromadzą się przy grobie Jezusa: czuwają i modlą się.
Dawniej piątkowe modlitwy były bardziej widowiskowe. Pojawiały się procesje grzeszników odzianych w worki żałobne, którzy kładli się krzyżem w kościele na podłodze i przepraszali za grzechy.
Wielka Sobota – to Wigilia Wielkanocy. Podczas nabożeństwa, w tym dniu święci się ogień, wodę i ciernie. Ogień symbolicznie spala to, co stare, a woda daje życie.
Dawniej wodą skrapiano dom, by rok był spokojny. Podsycano ogień i wrzucano do niego leszczyny. Popiół rozrzucano w dniu pierwszej orki, co miało zapewnić szczęście i dostatek.
Niedziela Wielkanocna – świętujemy.
Wstajemy bardzo wcześnie by pójść na Mszę św. zwaną rezurekcją. Niedziela to najważniejsze święto chrześcijańskie, nazywane dawniej Paschą.
Według tradycji stół świąteczny powinien być przykryty białym obrusem i udekorowany liśćmi bukszpanu – a na środku stołu stawiamy figurkę baranka.
Poniedziałek Wielkanocny – (lany poniedziałek, śmigus – dyngus) – to czas radości i zabawy. W tym dniu polewamy się wodą.
Dawniej śmigus oznaczał tradycyjne smaganie wierzbowymi gałązkami dziewcząt po gołych łydkach – oczywiście w formie zabawy.
Dyngus – to inaczej wykup. Chłopcy chodzili od domu do domu i w zamian za życzenia i śpiew domagali się wykupu w postaci pisanek, słodyczy, pieniędzy.
Dawniej chodzono po wsi z kogutem – symbolem sił witalnych i urodzaju.
W Wielkanocny Poniedziałek święci się pola. Gospodarze wyruszają w procesji na pola święcą je palmami nasączonymi wodą.
Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno.
Wersja do wydruku: Wielkanocne tradycje i zwyczaje ludowe
Czas obowiązywania 6-8 kwietnia oraz 15-17 kwietnia 2020r. (dla klas, które nie przerabiały jeszcze poniższego tematu)
Dla klas, które już poniższy temat przerobiły powyżej jest zamieszczone krótkie rozszerzenie na temat tradycji związanych z Wielkanocą
Katecheza 4
Temat: Pan Jezus wstępuje do Nieba.
Gdy minęło 40 dni od zmartwychwstania Jezusa, wstąpił do nieba na oczach uczniów. W Niebie króluje z Ojcem i Duchem Świętym. Tam przygotował miejsce dla nas. Pan Jezus powróci jako Król i Sędzia. Chociaż nie widzimy Pana Jezusa, to On jest blisko nas i nigdy nie zostawi nas samych. Kto kocha Pana Jezusa i ludzi, i czyni dobro, ten na zawsze będzie z Nim przebywał w Niebie.
Pan Jezus polecił nam, co mamy czynić, aby zamieszkać z Nim w niebie.
Mamy kochać ludzi, pomagać sobie, dzielić się tym co mamy, przebaczać.
Wypełnimy to wszystko, jeśli będziemy modlić się i spotykać się z Panem Jezusem na Mszy św.
Pytanie: Ile upłynęło dni od zmartwychwstania Jezusa, do momentu gdy wstąpił do Nieba?
Wersja do wydruku: klasa 1 – k4
**********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania (30 marca – 3 kwietnia 2020 r.)
katecheza 2
Temat: Droga krzyżowa Pana Jezusa
cel: – uczeń powinien wiedzieć, że Pan Jezus z miłości do nas umarł na krzyżu.
– przez swoją śmierć na krzyżu otworzył nam drogę do nieba.
Pan Jezus został skazany na śmierć krzyżową. Szedł na górę Golgotę, która znajdowała się poza miastem. Droga była długa i trudna. Krzyż, który niósł na swoich ramionach, był bardzo ciężki. Na swojej drodze Jezus spotkał Weronikę, która otarła Jego twarz mokrą chustą. Na swojej drodze spotkał dobrych ludzi, którzy okazali mu miłość i współczucie.
Rozważając mękę i śmierć Jezusa, dowiadujemy się jak bardzo cierpiał. Poznajemy Jego miłość do nas. Pan Jezus dzięki cierpieniu i śmierci na krzyżu zbawił nas i otworzył drogę do nieba. Zgodził się bo bardzo kocha każdego z nas.
Pytanie : Dlaczego Pan Jezus umarł za nas na krzyżu?
kl.1 – katecheza 3
Temat: Pan Jezus Zmartwychwstał.
W niedzielę kobiety poszły do grobu Jezusa, żeby umyć i namaścić ciało.
Gdy doszły zobaczyły, że kamień od grobu jest odsunięty i jest pusty. Bardzo się zasmuciły i zaczęły płakać bo myślały, że ktoś ukradł ciało Jezusa. Ukazał im się anioł i powiedział, że Jezus żyje – Zmartwychwstał. Szybko pobiegły do uczniów oznajmić im, dobrą nowinę.
Niedziela Wielkanocna – to najważniejszy i najbardziej radosny dzień w roku chrześcijan. Tego dnia świętujemy zmartwychwstanie Pana Jezusa, który zwyciężył śmierć i szatana – otworzył nam drogę do nieba.
Pytanie: Którego dnia Pan Jezus zmartwychwstał?
Wersja do wydruku: Klasa 1 – k2i3
***********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania (25 – 27 marca 2020 r.)
Katecheza Nr 1
Temat: Czy potrafię czuwać?
Cel lekcji:
Z tej katechezy dowiesz się, że Pan Jezus uczy nas cierpliwości na modlitwie.
Gdy czuwamy, stajemy się cierpliwi i przygotowani do ważnych wydarzeń.
Pan Jezus przed swoją męką udał się z uczniami do Ogrodu Oliwnego – jest to miejsce, w którym odpoczywali po całym dniu pracy. Było już ciemno i wszyscy byli zmęczeni i senni. Jezus poprosił uczniów, aby z Nim czuwali i modlili się, Lecz uczniowie usnęli. Panu Jezusowi było bardzo smutno, ponieważ został sam. I zaczął modlić się do swojego Taty – Boga Ojca powierzając swoje cierpienie, samotność i ból. Bóg umocnił swojego Syna – Jezusa, pocieszył i dał Mu siły do dalszych wydarzeń.
Pan Jezus uczy nas, że w czasie modlitwy umacnia nas i tuli do swojego serca.
Proszę pamiętaj o modlitwie – Pan Jezus czeka na Ciebie.
Wersja do wydruku: Jest tutaj 🙂
Drodzy uczniowie 🙂
Wszelkie zapytania przesyłajcie na skrzynkę mailową:
Małgorzata Głuszek: malgorzata.gluszek02@gmail.com
Bożena Kołacz: bozena64kolacz@gmail.com
Pozdrawiamy Was serdecznie i pamiętamy o Was w modlitwie 🙂
Proponujemy również odwiedzenie kanału na YouTube „mocni w Duchu”, na którym znajdziecie coś dla siebie… https://www.youtube.com/watch?v=y9edmC1I-Nc
************************************************************************************************************
Poniedziałek 23.03.2020
Pan Jezus przed swoją męką spożył ze swoimi uczniami Ostatnią Wieczerzę.
Zachęcam Cię do przeczytania poniższego fragmentu, który opisuje to wydarzenie.
„Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc:
«To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!»”
Z Ewangelii wg św. Łukasza 22, 19
Jeśli chcesz możesz wykonać ilustrację Ostatniej Wieczerzy.
Jezus jest naszym Zbawicielem i ma dla życia każdego wspaniały Plan 🙂
Zapraszam do obejrzenia