Drodzy Rodzice,
Wraz ze wzrostem liczby zachorowań w Polsce częściej rozmawiamy w domach na temat koronawirusa. Dzieci nie chodzą do szkoły, musiały zostać w domu. Rodzice też często pracują zdalnie lub nie mogą pójść do pracy. W związku z tym dzieci mogą martwić się o siebie, swoją rodzinę, koleżanki, kolegów, w szczególności kiedy ktoś bliski, znajomy choruje.
Rodzice, członkowie rodziny, pracownicy szkoły i inni zaufani dorośli mogą odgrywać ważną rolę w pomaganiu dzieciom w zrozumieniu tego, co słyszą, w sposób uczciwy, dokładny i minimalizujący lęk dzieci.
Przygotowaliśmy dla Państwa kilka ważnych informacji o tym, jak rozmawiać z dzieckiem w obecnej sytuacji.
- Każde dziecko jest inne i inaczej może reagować na dziejące się zmiany i zasłyszane informacje, dlatego ważne jest, aby przyglądać się swojemu dziecku, jak reaguje emocjonalnie na zastaną sytuację (np. unika tematu czy jest nim zainteresowane).
- Przyjrzymy się także własnej postawie, ona wpływa na dziecko, które jest chłonnym odbiorcą rodzicielskich emocji.
- Do rozmowy z dzieckiem przygotujmy się, zdobądźmy podstawową wiedzę, którą chcielibyśmy przekazać dziecku. Ważne jest, żeby pochodziła ona z rzetelnych źródeł np. oficjalnych stron rządowych.
- Podczas rozmowy z dzieckiem zachowajmy spokój i pewność siebie. Pamiętajmy, że dzieci są dobrymi obserwatorami, zareagują zarówno na to, co mówimy i jak to mówimy. Bez naszego udziału będą same interpretować to, co usłyszą z telewizji i podczas naszych rozmów z innymi.
- Dziecko może oczekiwać od nas kilkakrotnego powtarzania informacji, dopytywać. Pozwólmy mu wypowiadać się swobodnie na ten temat, wtedy możemy dowiedzieć się, co przeżywa dziecko i jaki ma obraz tej sytuacji, jaka wiedza do niego dotarła.
- Warto dzieciom przypomnieć, że jeżeli czegoś nie rozumieją, mają pytania, to zawsze jesteście blisko i chętnie z nimi porozmawiacie.
- Nie bójmy się powiedzieć, że czegoś nie wiemy, jeśli tak rzeczywiście jest.
- Rozmowę spróbujmy przeprowadzić spokojnie, rzeczowo. Może zrobić to ten z rodziców, który jest bardziej opanowany.
- Wspólnie z dzieckiem poszukajmy sposobów na radzenie sobie z trudnymi emocjami.
- Dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym trzeba wytłumaczyć, dlaczego nie mogą się spotykać z koleżankami i kolegami, dlaczego zamknięte są przedszkola i szkoły. Jest to dla nich nowa sytuacja i trudna do zrozumienia. Dobrze im wytłumaczyć, że wszystkie te działania mają na celu chronić dzieci, bliskich i personel szkoły
- Istotnym jest, żeby dzieci miały świadomość, że wrócą z powrotem do szkoły, do kolegów i koleżanek, do znanej im codzienności, że ten czas minie i jest czasem przejściowym.
Zachęcamy do zajrzenia na strony:
https://tvn24.pl/najnowsze/koronawirus-w-polsce-jak-rozmawiac-o-koronawirusie-z-dziecmi-4351311
https://parenting.pl/koronawirus-zamkniete-szkoly-i-przedszkola-jak-rozmawiac-o-tym-z-dziecmi
Śledźcie też Państwo naszą stronę, na której sukcesywnie będziemy umieszczać porady i artykuły, które pomogą Państwu w rozmowach z dziećmi, w radzeniu sobie ze stresem.