23 lutego- obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Depresja może dotknąć każdego z Nas – dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Na depresję choruje trzeci nastolatek. Dwukrotnie częściej diagnozuje się ją u dziewczynek. Najmłodszy pacjent, u którego oficjalnie zdiagnozowano depresję to dwuletnie dziecko.
Według oficjalnych danych na depresję leczy się już ponad 2500 dzieci w ramach publicznej służby zdrowia. Niestety ta liczba sukcesywnie rośnie, a w przeciągu ostatnich 5 lat wzrosła dwukrotnie. Samobójstwa wśród dzieci i nastolatków są druga najczęstszą przyczyną zgonów.
Mimo pomocy psychologicznej z prywatnego sektora, nadal ogromna liczba przypadków depresji dzieci i młodzieży jest niezdiagnozowana. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Zaczynając od stereotypów i braku wiedzy, które stoją za nieleczeniem objawów depresji, po ograniczony dostęp do specjalistów zdrowia psychicznego. Zdalne nauczanie, lock-down, samotność, brak ruchu, ograniczone kontakty rówieśnicze, widmo wojny- mają ogromny wpływ na problemy psychiczne uczniów. Jednak to nie jedyne przyczyny dramatów najmłodszych. Należy tu również wspomnieć o rosnącej liczbie ofiar przemocy domowej. Rówieśnicy i społeczność szkolna niejednokrotnie dokładają się do dramatu dziecka, który rozpoczyna się w domu. Obowiązkiem Nas dorosłych jest zachowanie szczególnej ostrożności przy każdej niepokojącej zmianie zachowania naszych podopiecznych.
Długotrwałe obniżenie nastroju, zachowania opozycyjno-buntownicze, destrukcyjne, autodestrukcyjne, rosnąca drażliwość, zaburzenia koncentracji uwagi, trudności z zapamiętywaniem, agresja u dzieci i młodzieży, są objawami depresji. Pojawiają się niechęć do szkoły, opuszczanie w nauce, fobie społeczne (łatwiej podtrzymać kontakt online), osamotnienie (zamykanie się w pokoju), a nawet silne lęki. Funkcjonowanie w ciągłym napięciu może powodować również pobudzenie psychoruchowe. Oczywiście objawy choroby w dużej mierze zależą od wieku dziecka i etapu rozwoju, na którym obecnie się znajduje. Wśród młodszych dzieci obserwujemy objawy somatyczne u nastolatków, zmiany zachowania. Depresja u młodszych dzieci może przebiegać nietypowo, a dodatkowo ich diagnoza jest utrudniona z powodu braku kompetencji komunikacyjnych.
Jeżeli zaobserwujemy u dzieci takie objawy współtowarzyszące apatii, przygnębieniu, obniżonemu nastrojiwi i utracie odczuwania satysfakcji jak:
cofanie się w rozwoju,
regres mowy,
moczenie się,
biegunkę,
duszności,
bóle brzucha, głowy,
problemy ze snem i przybieraniem na wadze,
uczucie niepokoju
trwające ponad dwa tygodnie, mogą one świadczyć to o rozpoczynającej się depresji.
Wśród sposobów leczenia depresji wyróżniamy farmakoterapię, która bardzo często jest niezbędna w leczeniu głębokich stanów depresyjnych w warunkach szpitalnych. W przypadku lekkiej i umiarkowanej depresji kieruje się dzieci na terapię indywidualną, grupową lub rodzinną.
W terapii najmłodszych pacjentów udział biorą również rodzice. Terapia grupowa młodszych pacjentów przyjmuje formę zabawy. Terapia grupowa może okazać się pożyteczna również dla nastolatków, którym zachowania buntownicze utrudniają relacje międzyludzkie.
Po wystąpieniu pierwszych epizodów depresyjnych istnieje poważne ryzyko pojawienia się kolejnych. Depresja jest chorobą przewlekłą i nawracająca, dlatego jej leczenie trwa długo, a po wystąpieniu pierwszego epizodu depresyjnego istnieje poważne ryzyko pojawienia się kolejnego. W poradniach zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży leczone są głównie przypadki lekkie i umiarkowane. Niestety, brakuje w Polsce zarówno specjalistów psychiatrii dziecięcej jaki i miejsc dla małych pacjentów w szpitalach.
W przypadku depresji należy szukać pomocy w następujących placówkach:
– Poradnie Zdrowia Psychicznego,
– Centra Zdrowia Psychicznego,
– Ośrodki Interwencji Kryzysowej,
– Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne (dla dzieci i młodzieży),
– Szpitale psychiatryczne
Programy bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej: www.twarzedepresji.pl/pomocpsychologiczna
Całodobowa Linia Wsparcia 800 70 2222
Antydepresyjny Telefon Zaufania (22) 484 88 01
Telefon zaufania dla dzieci 116 111
Telefon dla Rodziców i Nauczycieli 800 100 100
https://zdrowie.pap.pl/psyche/sposob-na-nastoletnia-depresje-szacunek-i-empatia-do-nastolatka