Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
Święto ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, wyznacza cykl corocznych podsumowań w krajach członkowskich i wytyczenie kolejnych działań, umożliwiających pełne uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym i kulturalnym. Każdego roku głównym celem organizowanych obchodów jest zwiększanie świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami i potrzeby konkretnych zmian w kierunku ich likwidowania.
Barierki, wysokie krawężniki, brak podjazdów. Te i wiele innych jeszcze długo będą stanowiły przysłowiowe „schody” dla osób niepełnosprawnych, które swój początek mają tuż za drzwiami domu. Tak naprawdę niepełnosprawnością jest otoczenie, które jest niedostosowane. Dlatego też nadszedł czas, aby zwrócić uwagę na ludzi, którzy znaleźli możliwości w swoich ograniczeniach i dostosowali się do otoczenia.
Tylko w naszym kraju wyróżnić można liczną grupę osób, które przyjmując niekonwencjonalne metody wyszły naprzeciw stereotypom i znalazły sposób na życie. Opanowanie nowych technik pozwoliło im pokonać strach przed bezczynnością i móc realizować swoje zainteresowania, które niejednokrotnie stały się życiową pasją. Pasją, która umożliwia egzystencję, pasją, która zaspokaja szereg potrzeb, wreszcie pasją, która zachwyca mieszkańców całego świata.
Nie jest istotne, że ołówek, pędzel, kierownicę, czy inne narzędzie trzymają w zaciśniętych ustach, czy też palcach stopy. Każdy z tych sposobów wymaga jedynie treningu, czasu i cierpliwości. Jedni używają rąk, drudzy ust, jeszcze inni nóg po to by wyrażać swoje uczucia, realizować swoje marzenia i w pełni korzystać z otaczającej rzeczywistości. Osoby niepełnosprawne tak jak każdy z Nas malują, grają na instrumentach, uprawiają sport, realizują się zawodowo. Są przykładem na to, że chcieć to móc.
My osoby pełnosprawne stale zastanawiamy się jak zmienić świat wokół nas, jak zmienić prawo, oświatę, warunki pracy, społeczne nastawienie i stosunek do osób niepełnosprawnych. Szukamy coraz to nowych, lepszych dróg. Jednak najskuteczniejszą metodą weryfikacji naszych pomysłów, rozwiązań jest zobaczenie spraw z innej strony – ”oczami” osoby, którą dotyka niepełnosprawność. To jej „widzenie” rzeczywistości może nas właściwie ukierunkować i dać nam szerszy kontekst. Często nawet zmienić nasze poglądy na niepełnosprawność.
Właśnie dlatego w tym roku proponujemy wszystkim Wam Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele udział w akcji „Efekt malowany”, której celem jest doświadczenie tylko jednego z wielu ograniczeń, z jakimi na co dzień radzą sobie osoby z niepełnosprawnościami. Wystarczy chcieć, czekamy na Was i efekty waszego wysiłku.
Zapraszamy również do obejrzenia prezentacji:
Zespół Nauczycieli Współorganizujących Proces Kształcenia