Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Corocznie, 2-go kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie.
Dzień ten, ustanowiony przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodówj Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku, niesie przesłanie podnoszenia świadomościs połeczeństwa na temat problemów osób zmagających się z tym schorzeniem.W zgodzie z tym przesłaniem i pewnego rodzaju tradycją, każdy kto chce może wyrazić swojąs olidarność z osobami ze spektrum autyzmu. Wystarczy dołączyć do ubioru elementy w kolorzen iebieskim, czy też umieszczając niebieską żarówkę bądź puzzle na swoich profilach w serwisach społecznościowych.
„Nowością”, na którą trzeba zwrócić uwagę jest zmiana w procesie diagnozowania w którym rezygnowano z wyodrębniania w spektrum autyzmu jednostek takich jak Zespół Aspergera i autyzm atypowy. Obecnie znajdziemy jedynie pojęcie „spektrum zaburzeń autystycznych”,k tóre opisuje osoby o różnych trudnościach i poziomy ich funkcjonowania. Zespół Aspergera to coś, z czym człowiek się rodzi. Nikt go sobie nie wybiera. Wciąż nien zamy jego przyczyn, choć wiemy jakie czynniki mogą sprzyjać jego występowaniu. W naszym życiu mamy do czynienia z niezliczoną liczbą osób i z reguły nie przywiązujemy do tego większej uwagi. Warto jednak wiedzieć, że niemal w każdej codziennej sytuacji, szkole,pracy, czy w życiu prywatnym możemy spotkać również tych, którzy na swój sposób są wyjątkowi.
Osoby z ZA mają kłopoty z budowaniem relacji czy nawiązywaniem nowych znajomości. Charakteryzuje je niechęć do zmian i trudność w ich akceptacji, powtarzalność zachowań,a zachowania stereotypowe, zaburzenia natury percepcyjnej (zmysłowej), brak umiejętności lub chęci do pracy w grupie. Osoby te posiadają specyficzne zainteresowania, które czasem mogą być bardzo wąskie i specjalistyczne. Długo można by jeszcze wymieniać, ale bez względu na swoje zachowanie osoby te mają takie same prawa do szczęścia, przyjaźni i miłości jak my wszyscy.
To jak sobie poradzą w dużej mierze zależy od nas, od ludzi na jakich trafią, od koleżanek, kolegów, nauczycieli, współpracowników. To my, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, że spektrum zaburzeń autystycznych to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne. Dlatego pamiętajmy, że te same geny, które wywołują ZA mogły wyposażyć danego człowieka w zdolności, które potrafią uczynić go jednym z wielkich umysłów swego pokolenia. W kwestii oczekiwań bądźmyr realistami, ale nie zatracajmy potencjału, który być może kryje się w środku i milczy, czekając na okazję, by się ujawnić.
Zapraszamy również do obejrzenia krótkiego filmu edukacyjnego, który w bardzo prosty i przejrzysty sposób pokazuje świat oczami dzieci w spektrum autyzmu.
Film edukacyjny dostępny pod linkiem:
Oraz do zapoznania się z prezentacją: