Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy
Każdego dnia na świecie obchodzi się wiele różnorodnych „mini świąt”. Dni te mają na celu upamiętnienie ciekawostek z istotnych dla ludzi wydarzeń, czy mniej ważnych, a bardziej rozrywkowych okazji, dzięki którym urozmaicamy sobie życie. Są także ważne dni poruszające tematy zwracające uwagę społeczeństwa na bardzo ważne kwestie i uświadamiające nam sytuację świata XXI wieku.
Co roku pod koniec czerwca na świecie wszystkie oczy skupiają się w kierunku naszych braci z krajów odległych kiedy to obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. Nasza szkoła również przyłącza się do akcji i promuje wiedzę o ludziach i czasach w jakich żyjemy. Dlatego też poruszamy ten jakże ważny temat poszerzając go nieco o dodatkowe informacje związane z Migrantami.
20 czerwca Międzynarodowy Dzień Migranta i Uchodźcy
Na co dzień możemy spotkać osoby różniące się od nas np. wyglądem – ciemniejsza karnacja, ubiorem typowym dla danej społeczności/ religii, czy językiem – słyszymy obce słowa w naszym otoczeniu. Przykuwa to naszą uwagę i często zastanawiamy się skąd dana osoba pochodzi, lecz nasze obawy powodują, że stronimy od przebywania z nimi. Nie znając ich historii dokonujemy bardzo subiektywnej oceny w większości opierając się na pierwszym spojrzeniu. Niemniej jednak w dniu takim jak dzisiaj przyjrzyjmy się temu, co kryje się pod pojęciami „Uchodźca”, „Migrant”, i kim Oni tak naprawdę są.
Uchodźca to człowiek, który musi opuścić teren, na którym mieszka ze względu na zagrożenie życia, zdrowia lub wolności. To osoba, która przebywa poza krajem swojego pochodzenia i posiada uzasadnioną obawę przed prześladowaniem w rodzinnym kraju. Najczęstszymi przyczynami ucieczek są przede wszystkim wojny, klęski żywiołowe, problemy ekonomiczne, czy dyktatura. Pochodzą oni z różnych krajów tj. np. Syria, Afganistan, Nigeria, Irak, Erytrea. Nielegalnie przemierzają oni morza m.in. Morze Śródziemne, a kierunek ich ucieczki skupia się przede wszystkim na krajach bogatych (np. Francja, Niemcy). W naszym kraju również spotykamy takie osoby, a ich liczba szacuje się w dziesiątkach tysięcy.
18 grudnia Międzynarodowy Dzień Migrantów
Migrantami z kolei są wszyscy ci, którzy dobrowolnie podjęli decyzję o migracji, czyli opuszczeniu granic swojego kraju lub przeprowadzeniu się w jego granicach. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą sprzyjać polepszeniu warunków materialnych czy socjalnych osoby lub rodziny. Organizacja Narodów Zjednoczonych definiuje migranta jako „osobę, która przebywa w obcym kraju ponad rok, niezależnie od tego, czy migracja jest dobrowolna czy przymusowa i niezależnie od tego, czy osoba ta wyemigrowała w sposób legalny”. Liczbę migrantów w całym świecie szacuje się na ok. 200 mln.
Wiedząc już kim są ci ludzie warto również zwrócić uwagę na to, że sama decyzja o przenosinach to dopiero początek ich trudnej drogi. Często okazuje się, że sama wędrówka do nowego, lepszego świata, której się podjęli jest niebezpieczna i potrafi trwać miesiącami. A oprócz wydłużającego się czasu na swej drodze napotykają wiele innych trudności, które utrudniają im osiągnięcie obranego celu. Zarówno w trakcie podróży, czy docierając już do wyznaczonego miejsca muszą sobie poradzić, z kolejnymi przeciwnościami, którymi są: głód, brak lekarstw, ubrań, środków higienicznych , czy zbyt duża ilość osób przypadająca na ośrodek, w którym mogliby się osiedlić (uchodźcy). Następnie dochodzą do tego: problemy z asymilacją, barierą językową, czy brakiem możliwości podjęcia pracy (migranci i uchodźcy). W efekcie starań o lepszy byt rzeczywistość weryfikuje ich wyobrażenia i zmusza do dalszej walki. Co prawda istnieje wiele organizacji m. in. Caritas, ONZ, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Fundacja dla wolności, Helsińska Fundacja Praw Człowieka wspierających takich ludzi, ale to wciąż za mało. Stąd potrzeba zwrócenia naszej uwagi i przyjęcia innego spojrzenia na ich sytuację. Sama świadomość i poczucie tolerancji, może przyczynić się do poprawy ich nastojów i dodać im siły do dalszego działania.
Międzynarodowy Dzień Migranta i Uchodźcy niewątpliwie należy do tych istotnych, i tych, o których należy pamiętać. Nagłaśniany każdego roku daje nam szansę by stale pracować nad swoim podejściem, jego ewentualną zmianą i aby każdy kolejny rok dawał nadzieję na to, że tym osobom będzie żyło się lepiej.
Nie bądźmy obojętni na los innych, starajmy się być otwarci na wzajemne doświadczenia kulturowej obecność i tych ludzi wśród nas. Dla uzupełnienia, zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku związanego z tematem.
O czym marzę?
https://www.youtube.com/watch?v=3IeOzIhpmCw
Źródła:
https://www.fundacjadlawolnosci.org/dzien-uchodzcy-z-fundacja-dla-wolnosci/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=dzien-uchodzcy-z-fundacja-dla-wolnosci&utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=dzien-uchodzcy-z-fundacja-dla-wolnoscihttps://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Uchod%C5%BAcy https://pl.wikipedia.org/wiki/Migracja_ludno%C5%9Bci https://historia-europa.ep.eu/sites/default/files/Discover/EducatorsTeachers/ActivitiesForYourClassroom/migr-introduction-pl.pdf https://www.infoans.org/pl/dzialy/wiadomosci/item/11269-sg-swiatowy-dzien-migranta-i-uchodzcy https://www.infoans.org/pl/dzialy/wiadomosci/item/11269-sg-swiatowy-dzien-migranta-i-uchodzcy https://pcpm.org.pl/swiatowy-dzien-uchodzcy-2021.html https://forummigracyjne.org.pl https://www.newsweek.pl/opinie/uchodzcy-w-europie-rasizm-w-polsce-imigranci-,artykuły,369395,1.html https://www.mpips.gov.pl