Historia rozwoju książki jest bardzo długa i ciekawa.
Książki rozwijały się równolegle w różnych miejscach świata. Ludzie od dawien dawna dążyli do utrwalenia swoich pomysłów i przeszłych zdarzeń dla następnych pokoleń.
Historia książki tworzyła się etapami. Prowadzi nas przez różne epoki i kraje.
Pierwszymi powierzchniami piśmienniczymi były skały, kora, skóry i kamień.
IV tys. lat p.n.e. w Mezopotamii powstały gliniane tabliczki.
Dużo egzemplarzy znaleziono także w Egipcie, Azji Mniejszej i Grecji. Służyły one do pisania listów, oficjalnych dokumentów ksiąg. Stosowano je do połowy I tysiąclecia p.n.e. Były one niestety niewygodne w codziennym użytku.
Dlatego szukano bardziej uniwersalnych form podłoża na którym można utrwalać tekst.
Starożytni Rzymianie i Grecy stosowali tabliczki woskowe.
Najstarsze wynalezione tabliczki pochodzą z I wieku n.e.
W tabliczkach drewnianych drążono zagłębienie i wlewano
w nie roztopiony wosk.
Kolejnym materiałem służącym do utrwalania pisma był papirus.
Był to bardzo dobry materiał, lekki i łatwy w użytkowaniu. Najstarsze zachowane zabytki na papirusie pochodzą z około 2400 p.n.e. Papirus to materiał roślinny wytwarzany z łodyg trzciny papirusowej
W Średniowieczu pojawił się pergamin. Był to materiał pisarski wytwarzany ze skór zwierzęcych.
Papier został wynaleziony w Chinach około 105 r. n.e. Papier czerpany to materiał organiczny . Na początku próbowano z korą drzew, jedwabiem, a nawet sieciami rybackimi, aby w końcu zastosować włókna roślinne i lniane szmaty.
Zwój to najstarsza forma książki. Wytwarzana była w starożytności od IV tysiąclecia p.n.e. Najstarszym znanym egzemplarzem jest grecki zwój. Początkowo zwoje wykonywane były ze skóry, następnie z papirusu, pergaminu i płótna. Zwój został wyparty przez kodeks. Nowa forma książki – kodeks upowszechniła się w IV i V wieku. W średniowieczu kodeks był jedyną stosowaną formą książki z kartami pergaminowymi , a potem papierowymi. Do dziś zachowały się wspaniałe, bogato zdobione egzemplarze. Najcenniejszym kodeksem w zbiorach polskich jest złoty kodeks – Ewangeliarz gnieźnieński.
Kolejnym przełomem w historii książki było wynalezienie druku przez Gutenberga.
Pierwszym wielkim dziełem drukarskim była Biblia.
Produkcja książki stała się znacznie tańsza i coraz więcej ludzi mogło sobie pozwolić na jej kupienie. Książka w niezmienionej formie trwała do XX wieku.
Okazało się, że książka aby zostać przeczytana nie musi mieć materialnej postaci. Książka ma wersję mówioną w postaci audiobooka. Pierwsze audiobooki nagrywane były na płytach gramofonowych. Popularność zyskały stosunkowo niedawno. Ich początki związane są z powstaniem Internetu i możliwością przesyłania plików.
Co sadzicie, jaki będzie następny etap w rozwoju książki ?