Jak trenować pozytywne myślenie?
Na początek obejrzyj film:
https://m.youtube.com/watchfeature=youtu.be&v=DLtvnRvzTs0
Głównym składnikiem pozytywnego myślenia jest optymizm, który powoduje, że patrzymy z wiarą w przyszłość i nie poddajemy się przy pierwszej porażce.
Udowodniono, że optymiści są nie tylko wydajniejszymi pracownikami, ale także zdrowszymi ludźmi. Warto więc korzystać z zalet pozytywnego myślenia. Jednak co zrobić, jeśli z natury jesteśmy pesymistami i nieustannie ogarniają nas czarne myśli? Spokojnie, to naturalne, a Martin Seligman – guru psychologii pozytywnej – mówi wprost: „Optymizmu można się nauczyć!” Jak przezwyciężyć więc marudzenie i stać się wydajnym pracownikiem, uczniem i zadowolonym z życia człowiekiem? Oto kilka przydatnych wskazówek, jakie daje nam psychologia pozytywna:
Trudności nie wynikają z samych wydarzeń, ale ze sposobu w jaki do nich podchodzisz! Wyobraź sobie, że poszedłeś na ważny sprawdzian, wydawało się, że wypadłeś bardzo dobrze, ale po jakimś czasie jednak stwierdzasz, że chyba nie poszło tak dobrze.
Odwracaj uwagę od negatywnych myśli!
Negatywne myślenie jest ewolucyjne wpisanym w nasz mózg nawykiem. Jednak w dzisiejszych czasach nie jest zazwyczaj przydatne, gdyż zmniejsza naszą produktywność.
Pamiętaj, jesteś panem swojego nastroju! Dlatego musisz zatrzymać gonitwę niepotrzebnych myśli, w chwili, gdy zaczyna się toczyć w twojej głowie. Techniki zaskakują swoją prostotą: przyklej na monitorze karteczkę w napisem „STOP!”, skoncentruj się na jakimś przedmiocie: weź go do ręki, powąchaj, popukaj, żeby sprawdzić jaki wydaje dźwięk. Skupienie się na czymś innym spowoduje, że zapomnisz o negatywnych myślach. Inną techniką jest zapisywanie dręczącego problemu. Samo wyrażenie dręczącej myśli skutkuje jej ustąpieniem.
Spieraj się z samym sobą!
Kiedy już nachodzą cię negatywne myśli, wyjdź im naprzeciw i zapytaj:” Czy to przekonanie jest prawdziwe?”, „ Czy to, że będę teraz o tym myślał w czymś mi pomoże”. Jeśli odpowiedź brzmi „nie” zastosuj technikę odwracania uwagi i powiedz sobie „STOP”. Jeśli odpowiedź brzmi „tak” pomyśl: „Nawet jeśli w tej chwili to przekonanie jest prawdziwe, co mogę zrobić, żeby stało się inaczej?” To sprawi, że podejmiesz aktywne kroki, zamiast odczuwać bezradność i frustrację.
Pamiętaj, aby nabyć zdolność pozytywnego myślenia musisz:
1. Uświadomić sobie jaka negatywna myśl cię dręczy,
2. Zadać sobie pytanie: „jak ta myśl na mnie oddziałuje?”
3. Zakwestionować ją,
4. Wyznaczyć sposoby jej przezwyciężenia.
Jak w wypadku każdej umiejętności, także i ta wymaga cierpliwości i nieustannego ćwiczenia. Dlatego nie poddawaj się, bo droga do pozytywności jest warta przebycia.
Drogi Uczniu i Rodzicu!
Pamiętajcie, że służymy Wam pomocą w rozwiązywaniu różnych sytuacji i zawsze możecie sie do Nas zwrócić o pomoc z każdym problemem.
Potrzebujecie rozmowy?
Napiszcie do Nas, zadzwońcie.
Specjaliści