Drodzy Uczniowie.
Pozdrawiam Was serdecznie i pamiętam o Was w modlitwie 🙂
Zbigniew Wietocha zbigniew.wietocha@sp2gk.onmicrosoft.com
Tydzień obowiązywania: 22 – 26 czerwca 2020
Katecheza 22
Temat: Objawienia Matki Bożej w Polsce (wybrane)
Cel: uczeń poznaje, objawienia Matki Bożej w Polsce.
- Objawienia w Gietrzwałdzie Warmińskim
Już w XVI weku w miejscowym kościele czczono obraz Matki Bożej Królowej Niebios i Pani Aniołów. W 1877r.Maryja objawiła się 13-letniej Justynie Szafrańskiej i 12-letniej Basi Samubowskiej.
Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta – jak sama się przedstawiła, ukazywała się 63 razy w ciągu 3 miesięcy.
Polecała codzienną modlitwę różańcową i prosiła o wystawienie kapliczki z Jej figurką oraz murowanego krzyża. Przypominała jednocześnie, że najważniejsza jest Msza święta.
2. Objawienia na Wiktorówkach (Zakopane)
W tatrach Maryja objawiła się Marysi Murańskiej w 1860 r. Kilkunastoletnia pasterka, która wypasała swoje owce na Rusinowej Polanie w poszukiwaniu zaginionego stada, zeszła do lasu należącego do Wiktorówek. Tam spotkała Piękną Panią, która obiecała jej odnalezienie owiec i poprosiła o przekazanie dorosłym zachęty do nawrócenia i pokuty.
Jeden z pasterzy, któremu Marysia opowiedziała o spotkaniu z Panią przybił na świerku obrazek Matki Bożej. Niedługo potem w miejscu objawień wybudowano małą kapliczkę. Przez pół wieku modlili się w niej drwale i pasterze. Z czasem zaczęli przybywać do Królowej Tatr pielgrzymi z całej Polski i z innych krajów.
3. Objawienia na Siekierkach (Warszawa)
W maju 1943 r. na warszawskich Siekierkach Maryja po raz pierwszy ukazała się 7 letniej wówczas Władzi. Objawienia trwały do roku 1945, również w czasie powstania warszawskiego, a później powtórzyły się dwukrotnie 1949 r.
Maryja nie tylko wzywała do modlitwy, ale i sama jej uczyła. Podała małej Władzi tekst koronki i litanii, a nawet uczyła ją śpiewać pieśni ku Jej czci.
Maryja szczególnie mocno wzywała do ufności Bogu i zawierzenia się Jej matczynej opiece.
Maryja pozwoliła się poznać jako czuła Matka zatroskana o każde ze swoich dzieci.
Katecheza 23
Temat: Wakacje z Bogiem
Wakacje to czas odpoczynku od pracy i nauki. Potrzebujemy zebrać nowe siły na następny rok.
Wielu z nas gdzieś wyjedzie – pamiętajmy o Mszy św. i modlitwie – Pan Jezus na nas czeka.
Życzę Wam wspaniałych wakacji – Do zobaczenia 🙂
Wersja do wydruku: K22i23
******************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 15 – 19 czerwca 2020
Katecheza 20
Temat: Jezus czyni cuda.
Cel: Utrwalenie wiadomości odnośnie wybranych ewangelicznych opisów cudów.
W Ewangelii są opisane cuda jakie Pan Jezus uczynił – oto niektóre z nich:
1.Cud w Kanie Galilejskiej – przemienienie wody w wino (J 2, 6 – 11)
Był to pierwszy z cudów, którego Jezus dokonał w Kanie .
Maryja i Jezus zostali zaproszeni na wesele, gdy zabrakło wina dla gości, Jezus kazał napełnić sługom siedem pustych naczyń przeznaczonych do wody i je napełnić. Następnie Jezus pomodlił się i kazał zanieść staroście weselnemu. Gdy starosta spróbował – woda cudownie zamieniła się w wino.
2.Obfity połów – (Łk 5, 4 – 9)
Podczas połowu ryb razem z uczniami, Jezus nakazał Szymonowi wypłynąć na głębię i zarzucić sieć i choć wcześniej przez wiele godzin nie złowili nic, po słowach Jezusa sieć była całkowicie wypełniona rybami.
3.Wskrzeszenie syna wdowy (Mk 7, 12 – 16)
W miejscowości Naim Jezus zobaczył wynoszone ciało młodzieńca i idącą za nim płaczącą matkę. Zlitował się nad nią Jezus, dotknął ciało chłopca, a ten ożył. I Jezus oddał go matce.
- Uciszenie burzy (Mt 8, 23 -26)
Jezus przebywał z uczniami na łodzi na jeziorze. Gdy zerwała się burza Jezus spał. Uczniowie budzili Go, krzycząc, że giną. On zarzucając im małą wiarę i nakazał wichurze i falom, by zamilkły i wszystko się uciszyło.
- Chodzenie po wodzie – (Mt 14, 22 – 39)
Jezus nakazał uczniom, by płynęli przodem, on zaś modlił się w tym czasie. Gdy skończył modlitwę dołączył do nich krocząc po jeziorze.
Apostołowie byli świadkami działalności Jezusa, wiedzą, że słowo Jezusa zawsze się spełnia, że ma moc, bo jest słowem Boga. Cuda Jezusa umocniły wiarę apostołów i innych świadków.
Katecheza 21
Temat: Jezus uzdrawia.
Cel: Utrwalenie wiadomości odnośnie ewangelicznych opisów cudów Jezusa.
1. Uzdrowienie kobiety (Mt 9, 20 – 22)
Do Jezusa przyszła kobieta, która od 12 lat cierpiała na krwotok. Złapała frędzli płaszcza Nauczyciela, wierząc, że to przywróci jej zdrowie. Dzięki ufności Jezus uleczył ją.
2. Uzdrowienie głuchoniemego (Mt 7, 32 – 37)
Do Jezusa przyprowadzono człowieka, który nie słyszy i nie mówi. Wtedy Jezus włożył palce swoje do jego uszu i nakazał, by się otworzyły. Na słowa Jezusa otworzyły się jego uszy i język. Ten człowiek odzyskał słuch i głos.
- Uzdrowienie córki kobiety kananejskiej (Mt 15, 22 – 28)
Pewna kobieta wezwała Jezusa do swojej bardzo chorej córeczki. Jezus początkowo nie chciał jej uzdrowić, lecz gdy usłyszał i zobaczył wielką wiarę kobiety – uleczył jej córeczkę.
- Uzdrowienie 10 trędowatych (Łk 17, 11 – 19)
W drodze Jezus spotkał trędowatych, którzy prosili o ratunek. Zostali oczyszczeni i uzdrowieni słowem Jezusa, ale tylko jeden z nich przyszedł podziękować Jezusowi za uzdrowienie.
- Uzdrowienie paralityka (Mt 9, 2 – 8)
Do Jezusa przyniesiono paralityka – Syn Boży widząc wiarę przyjaciół, odpuścił mu grzechy i uzdrowił z choroby.
- Liczne uzdrowienia w domu Piotra (Mt 8, 14 -16)
Jezus w domu Piotra uleczył z gorączki matkę jego żony oraz wyrzucił złe duchy.
Jezus kocha ludzi i pragnie naszego szczęścia. Pan Jezus pragnie, żebyśmy z wiarą i miłością zwracali się do Niego. Bóg ma otwarte serce na każdego człowieka i czeka na nas.
Wersja do wydruku: Klasa 4 – k20i21
******************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 8 – 10 czerwca 2020
Katecheza 19
Temat: Św. Małgorzata – Maria Alacogue [czyt. Alakok]
Cel: Poznanie historii św. Małgorzaty i pierwszych piątków miesiąca
Pan Jezus wybrał św. Małgorzatę na apostołkę kultu Bożego Serca. Dzięki skromnej zakonnicy nabożeństwo to rozpowszechniło się na cały świat, a ludzkość poznała Prawdę o wielkim skarbcu Miłości, jakim jest Serce Zbawiciela.
Małgorzata urodziła się 22 lipca 1647 r. w burgundzkiej miejscowości Lauthecor, jako piąte dziecko Klaudiusza i Filiberty. Została ochrzczona 3 dni po urodzeniu.
Gdy miała 4 lata, dowiedziała się od rodziców, że w tabernakulum mieszka Pan Jezus, często nawiedzała kaplicę lub kościół by się modlić. Małgorzata czuła wielki głód Boda, któremu pragnęła
poświęcić swoje życie.
W wieku 24 lat wstąpiła do zakonu wizytek. 25 sierpnia 1671 r. przywdziała habit zakonny.
W czasie adoracji 27 grudnia 1673r., objawił jej się Pan Jezus, Przytulił ją do swojej piersi i powiedział: „ Moje Boże Serce płonie tak silną miłością ku ludziom….”
2 lipca 1674 r. siostra Małgorzata miała widzenie – ujrzała tron, a na nim Serce Jezusa, otoczone koroną cierniową – to są zniewagi ludzi uczynione Mu przez grzechy ludzkie.
16 czerwca 1675 r. – ukazał się jej Jezus i powiedział: „Żądam, żeby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała było odtąd świętem na uczczenie Mojego Serca i nabożeństwo do Najświętszego Serca Jezusa Zbawiciela.
Tym wszystkim, którzy przez 9 z rzędu pierwszych piątków miesiąca przystąpią do Komunii św. użyczę łaski ostatecznej wytrwałości w dobrym i szczęśliwej śmierci.”
Siostra Małgorzata zmarła 17.X.1690 r. Ojciec święty Benedykt XV – 13 maja 1920 r. ogłosił Ją Świętą.
NIE PRZESYŁAMY NIC DO SPRAWDZENIA
Wersja do wydruku: Klasa 4 – k19
*******************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 1 – 5 czerwca 2020
Katecheza 17 (54 w podręczniku)
Temat: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa
Cel: Ukazanie prawdy o obecności Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
Boże Ciało to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, którą obchodzimy w pierwszy czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej. To czas kiedy biorąc udział w procesji, oddajemy cześć Panu Jezusowi obecnemu w Eucharystii niesionemu w monstrancji przez kapłana oraz publicznie wyrażamy swoją wiarę.
„A gdy oni jedli , Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: <<Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje>>. Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im mówiąc: <<Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów>>”.
Tymi słowami w Wielki Czwartek Pan Jezus ustanowił sakrament Eucharystii. Z miłości do ludzi pozostał z nami w naszych świątyniach pod postacią chleba.
NIE PRZESYŁAMY NIC DO SPRAWDZENIA.
Katecheza 18
Temat: Święty o. Stanisław Papczyński – Święty z Góry Kalwarii
Cel: Zapoznanie z życiorysem św. Stanisława Papczyńskiego
Stanisław Papczyński urodził się 18. 05.1631r.w Podegrodziu. Był synem Tomasz Papki – kowala i Zofii. Ochrzczony został imieniem Jan, które później zmieni.
Od wczesnej młodości wyróżniał się wielkim nabożeństwem do Opatrzności Bożej, Męki Pańskiej, Najświętszego Sakramentu, Najświętszej Maryi Panny, był też gorącym orędownikiem modlitwy za dusze czyśćcowe.
Po ukończeniu nauki wstąpił do zakonu pijarów z powodu maryjnego charakteru tego zgromadzenia. W 1656 r. złożył śluby zakonne, a 12 marca 1661r. Otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Stanisława Tarnowskiego.
Pracował jako kaznodzieja, moderator bractwa Matki Bożej Łaskawej, prefekt w kolegium, był też cenionym spowiednikiem. 7 czerwca 1670 r. napisał do Stolicy
Apostolskiej o zwolnienie ze ślubów zakonnych. Stanisław Papczyński stał się kapłanem diecezjalnym.
Wkrótce za pozwoleniem biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego i za wiedzą nocjusza, przywdział biały habit zakonny przed cudownym obrazem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej – tworząc pierwszy męski zakon klerycki na ziemi polskiej – zakon marianów.
- 10. 1673 r. zobowiązał zakonników do ścisłej reguły, poprzez przestrzegani milczenia, publicznego biczowania, zakaz posiadania pieniędzy i życie w klauzurze.
30.04.1677 r. założył drugi dom zakonny w Nowej Jerozolimie (Góra Kalwaria).
- 11.1677 r. marianie otrzymali kościół Wieczerzy Pańskiej.
Niebawem przebywający w Nowej Jerozolimie król Jan III Sobieski wystawił 2 czerwca 1679r. Dokument potwierdzający nadane wcześniej przywileje.
21 września 1699 r. zakon marianów uzyskał aprobatę od Stolicy Apostolskiej, po przyjęciu Reguły 10 Cnót Najświętszej Maryi Panny i agregacji do Zakonu Braci Mniejszych.
Ojciec Stanisław Papczyński zmarł 17 września 1701 r. – pochowany został pod podłogą kościoła Wieczerzy Pańskiej w Górze Kalwarii.
16 września 2007 r. o. Stanisław został ogłoszonym błogosławionym, a 5 czerwca 2016 został ogłoszony świętym.
NIE PRZESYŁAMY NIC DO SPRAWDZENIA.
Wersja do wydruku: Klasa 4 – k17i18
*********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 25 – 29 maja 2020
Katecheza 15 (52 w podręczniku)
Temat: Słowo Boże podstawą chrześcijańskiego życia
Cel: Ukazanie prawdy, że przez Słowo Boże poznajemy Chrystusa
W czasie każdej Mszy Świętej słuchasz, co mówi do Ciebie Pan Jezus. Jego nauka powinna umacniać i rozwijać Twoją wiarę. (2) Słowo Boże jest mocnym fundamentem życia chrześcijańskiego, na którym człowiek powinien budować. Tylko ten, kto dobrze przyjmuje Słowo Boże i postępuje według niego, wytrwa wśród niebezpieczeństw i przeciwności. (1) Dom utwierdzony na mocnym fundamencie oznacza życie człowieka roztropnego, postępującego zgodnie z nauką Pana Jezusa, a dom na piasku oznacza człowieka nierozsądnego. Człowiek ten jest roztropny: zdobywa wiedzę, pracuje, żyje w przyjaźni z Bogiem i ludźmi. (3) Wdzięczność Panu Bogu za Jego Słowo można wyrazić przez miłość do Niego i bliźnich. Zachęcam Cię do przeczytania fragmentu przypowieści o domu na skale z żółtego pola na stronie 119.
Zadanie do wykonania: Zapisz w zeszycie temat, a pod nim odpowiedzi na pytania z fioletowego pola (str. 119), NIE PRZESYŁAMY PRACY DO SPRAWDZENIA
Nie przepisuj treści pytań, tylko same ponumerowane odpowiedzi. Pomocą niech będzie dla Ciebie powyższy pogrubiony tekst 🙂
Zadanie dla Chętnych: Rozwiąż ćwiczenia z bieżącej katechezy, NIE PRZESYŁAMY PRACY DO SPRAWDZENIA.
Katecheza 16 (53 w podręczniku)
Temat: Sakramenty święte drogą życia i świętości
Cel: Kształtowanie postawy regularnego korzystania z sakramentów świętych
(1) Sakrament to widzialny znak niewidzialnej łaski Bożej. (2) Ustanowił je Jezus Chrystus, który pragnie, abyśmy się z Nim zaprzyjaźnili i zaprosili Go do naszego życia. Aby nasze życie wydawało owoce, powinniśmy trwać przy Jezusie Chrystusie w Jego Kościele i jak najczęściej spotykać się z Nim. Bóg dał nam widzialne znaki w Kościele, przez które chce obdarować nas swoją uzdrawiającą łaską. To właśnie sakramenty święte, są one dla nas pomocą w osiągnięciu świętości. (3) Sakramenty święte to: Chrzest, bierzmowanie, Eucharystia, Pokuta, Namaszczenie chorych, Kapłaństwo i Małżeństwo.
Zadanie do wykonania: Zapisz w zeszycie temat, a pod nim odpowiedzi na pytania z fioletowego pola (str. 121), NIE PRZESYŁAMY PRACY DO SPRAWDZENIA
Nie przepisuj treści pytań, tylko same ponumerowane odpowiedzi. Pomocą niech będzie dla Ciebie powyższy pogrubiony tekst 🙂
Zadanie dla Chętnych: Rozwiąż ćwiczenia z bieżącej katechezy, NIE PRZESYŁAMY PRACY DO SPRAWDZENIA.
Wersja do wydruku: Klasa 4 – k15i16
********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 18 – 22 maja 2020
Katecheza 13 (51 w podręczniku)
Temat: Chrystus pomaga nam przezwyciężać trudności
Cel: Kształtowanie postawy zaufania Chrystusowi w przezwyciężaniu trudności
Nadzieja to jedna z Bożych cnót. Kierując się nią mamy pewność, że obietnice Boże zostaną spełnione, ufność, że to, co złe, przeminie, a pozostanie to, co dobre.
Każdy z nas spotyka się z różnymi sytuacjami, zarówno wesołymi jak i smutnymi. Ma swoje plany, które chciałby w życiu zrealizować, dąży do szczęścia. Jednak nie zawsze jest tak, jakby tego chciał. Potrzebuje więc kogoś, kto go pocieszy i umocni.
(1) Pan Jezus pomaga nam w przezwyciężaniu trudności, mówi: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo ja jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie”. (2) W naszym życiu należy dziękować Panu Jezusowi za Jego obecność w naszym życiu ponieważ pozostał z nami w Kościele i w sakramentach świętych i nas bardzo kocha.
Zadanie do wykonania: Zapisz w zeszycie temat, a pod nim odpowiedzi na pytania z fioletowego pola (str. 117), NIE PRZESYŁAMY PRACY DO SPRAWDZENIA
Nie przepisuj treści pytań, tylko same ponumerowane odpowiedzi. Pomocą niech będzie dla Ciebie powyższy pogrubiony tekst 🙂
Zadanie dla Chętnych: Rozwiąż ćwiczenia z bieżącej katechezy, NIE PRZESYŁAMY PRACY DO SPRAWDZENIA.
Katecheza 14
Temat: Maryja – naszą Matką i Królową Polski.
Cel: zapoznanie z historią ogłoszenia Matki Bożej – Królową Polski,
14 sierpnia 1608 r. mieszkający w Neapolu włoski misjonarz – ojciec Juliusz Mancinelii z zakonu jezuitów – miał objawienie Matki Bożej. To sama Maryja poprosiła, żeby Ją obwołać Królową Polski -Maryja mówi: „Dlaczego nie nazywasz mnie Królową Polski? Ja to królestwo bardzo umiłowałam i wielkie rzeczy dla niego zamierzam, ponieważ osobliwą miłością do Mnie płoną Jego synowie. Jestem Matką tego narodu, który jest mi bardzo drogi.”
Ojciec Juliusz przekazał słowa Maryi kościołowi w Polsce, gdzie wywołały potężny odzew. W Wielkopolsce – Rokitnie zawisł obraz Matki Bożej z polskim orłem na piersi.
W 1642 r. zakon paulinów na Jasnej Górze – zaczęli nazywać Maryję – Królową Polski, Patronką naszą, Królową Jasnogórską.
1 kwietnia w 1656 r. król Jan Kazimierz w lwowskiej katedrze uroczyście uznał Matkę Bożą za Królową Polski i złożył śluby zawierzenia Maryi całego narodu polskiego. Ślubowanie Jana Kazimierza nie jest jedynym aktem tego typu w dziejach narodu.
Król Michał Korybut Wiśniowiecki w grudniu 1669 r. złożył na Jasnej Górze votum – (podziękowanie) w postaci złotego serca z diamentem. Ślubował wówczas; „ tak będę rządził, że i tron mój Tobie samej oddam i będę Cię uważał za Panią….”
W lipcu 1920 r. podczas wojny polsko – bolszewickiej, zebrali się biskupi polscy – i ponowili wybór Maryi na Królową Polski.
Prymas Polski – kardynał Stefan Wyszyński ponowił śluby na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r. – oddając cały naród pod opiekę Maryi.
Maryja jest naszą Matką i Królową Narodu Polskiego, kocha nas i opiekuje się nami. Widzi nasze potrzeby i modli się do Pana Boga, wstawiając się za nami.
W maju szczególnie czcimy Maryję. To nasza Matka i Królowa. Ona kocha nas i opiekuje się nami. Widzi nasze potrzeby i modli się do Pana Boga, wstawiając się za nami. Obraz Królowej Polski znajduje się na Jasnej Górze w Częstochowie.
W maju również odmawiamy albo śpiewamy Litanię Loretańską do Najświętszej Maryi Panny. Ludzie gromadzą się na nabożeństwach majowych w kościele, a nawet wokół przydrożnych kaplic.
Wersja do wydruku: Klasa 4 – k13i14
**********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 11 – 15 maja 2020
Katecheza 11 (49 w podręczniku)
Temat: Modlitwa wyrazem wiary, nadziei i miłości.
Cel: Kształtowanie właściwej postawy serca podczas modlitwy
„Nic nie jest tak ważne jak modlitwa; sprawia ona, że to, co niemożliwe staje się możliwe, to co trudne staje się łatwe”. Gdy ktoś bliski choruje, gdy spotyka go nieszczęście, współczujemy mu, staramy się mu pomóc, modlimy się za niego indywidualnie lub wspólnie.
Kościół za czasów pierwszych chrześcijan był prześladowany. Apostołowie i inni chrześcijanie byli więzieni i skazywani na śmierć. Wszyscy wzajemnie umacniali się modlitwą. Także i za ś. Piotra modlili się inni chrześcijanie kiedy był wtrącony do więzienia za głoszenie prawdy o Panu Jezusie i właśnie ich (1) modlitwa wstawiennicza przyczyniła się do jego cudownego uwolnienia. (porównaj z tekstem Dz 12, 1 – 19 z żółtego pola – str. 112 – 113). (2) Modlitwa wstawiennicza polega na proszeniu Pana Boga w czyjejś sprawie.
Zadanie do wykonania: Zapisz w zeszycie temat, a pod nim odpowiedzi na pytania z fioletowego pola (str. 113), NIE PRZESYŁAMY PRACY DO SPRAWDZENIA
Nie przepisuj treści pytań, tylko same ponumerowane odpowiedzi. Pomocą niech będzie dla Ciebie powyższy pogrubiony tekst 🙂
Zadanie dla Chętnych: Rozwiąż ćwiczenia z bieżącej katechezy, NIE PRZESYŁAMY PRACY DO SPRAWDZENIA.
Katecheza 12 (50 w podręczniku)
Temat: Bóg troszczy się o każdego człowieka – Opatrzność Boża
Cel: Kształtowanie postawy zaufania Bogu
(1) Opatrzność Boża to opieka Boga nad człowiekiem i całym światem. Bóg postawił przy każdym z nas anioła Stróża, niewidzialnego duchowego opiekuna. Anioł Stróż jest znakiem Bożej Opatrzności.
(2) Bóg troszczy się o każdego człowieka ponieważ go kocha i zależy Mu na jego zbawieniu. W sposób szczególny (3) Boża opieka nad człowiekiem i światem przejawiła się w Narodzeniu Pana Jezusa, Jego śmierci na krzyżu i zmartwychwstaniu. Każdy z nas jest uzdolniony przez Boga do czynienia dobra, szukania prawdy i kochania. Odpowiedzią człowieka na Bożą miłość powinna być ufność, wierność Bożym przykazaniom oraz modlitwa.
Zadanie do wykonania: Zapisz w zeszycie temat, a pod nim odpowiedzi na pytania z fioletowego pola (str. 115), NIE PRZESYŁAMY PRACY DO SPRAWDZENIA
Nie przepisuj treści pytań, tylko same ponumerowane odpowiedzi. Pomocą niech będzie dla Ciebie powyższy pogrubiony tekst 🙂
Zadanie dla Chętnych: Rozwiąż ćwiczenia z bieżącej katechezy, NIE PRZESYŁAMY PRACY DO SPRAWDZENIA.
Wersja do wydruku: Klasa 4 – k11i12
**********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 4 – 8 maja 2020
Katecheza 9 (w podręczniku 47)
Temat: Jezus posyła Ducha Świętego
Cel: Ukazanie prawdy o zesłaniu Ducha Świętego
Duch Święty jest trzecią Osobą Trójcy Przenajświętszej równą Ojcu I Synowi w bóstwie. (1) Jezus zesłał obiecanego Pocieszyciela – Ducha Świętego 50 dni po swoim zmartwychwstaniu. Miało to miejsce w żydowskie święto Pięćdziesiątnicy, kiedy to na zebranych w Wieczerniku Apostołów, Maryję i niewiasty zstąpił Duch Święty. (2) Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach oraz otrzymali inne dary duchowe.
Dzisiaj także Duch Święty pomaga nam rozbudzać i umacniać naszą wiarę. Dzięki Niemu odmieniamy swoje życie i przybliżamy się do Pana Boga. Powinniśmy być otwarci na działanie Ducha Świętego, a (3) możliwe to jest dzięki szczerej modlitwie oraz uważnemu czytaniu Bożego Słowa.
Zadanie do wykonania (obowiązkowe): Zapisz w zeszycie temat, a pod nim odpowiedzi na pytania z fioletowego pola (str. 109) i fotografię swojej pracy prześlij na e-mail do kontaktu.
Nie przepisuj treści pytań, tylko same ponumerowane odpowiedzi. Pomocą niech będzie dla Ciebie powyższy pogrubiony tekst 🙂
Zadanie dla Chętnych (nieobowiązkowe): Rozwiąż ćwiczenia z bieżącej katechezy i fotografię również wyślij.
Katecheza 10 (w podręczniku 48)
Temat: Modlitwa Pańska wzorem modlitwy chrześcijanina
Cel: Ukazanie Boga jako najlepszego Ojca, który nas bezinteresownie kocha.
Modlitwa Pańska czyli modlitwa „Ojcze nasz” – to najstarsza modlitwa chrześcijan, którą według Nowego Testamentu przekazał swoim uczniom (1) sam Pan Jezus. (2) Prosimy w niej by Bóg pomagał nam dobrze żyć i aby nasze życie było zgodne z Jego wolą. (3) Jest ona wzorem modlitwy chrześcijanina ponieważ nauczył jej nas Boży Syn. Bóg, do którego Jezus pozwolił nam zwracać się „Ojcze” kocha nas i czuwa nad nami chociaż tego nie widzimy, On prowadzi nas przez całe życie.
Zadanie do wykonania (obowiązkowe): Zapisz w zeszycie temat, a pod nim odpowiedzi na pytania z fioletowego pola (str. 111) i fotografię swojej pracy prześlij na e-mail do kontaktu.
Nie przepisuj treści pytań, tylko same ponumerowane odpowiedzi. Pomocą niech będzie dla Ciebie powyższy pogrubiony tekst 🙂
Zadanie dla Chętnych (nieobowiązkowe): Rozwiąż ćwiczenia z bieżącej katechezy i fotografię również wyślij.
Wersja do wydruku: Klasa 4 – k9i10
**********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 27 – 30 kwietnia 2020
Katecheza 7
Temat: Święta Faustyna orędowniczka Bożego Miłosierdzia
Cel: Zapoznanie z życiorysem św. siostry Faustyny Kowalskiej i genezą święta Bożego Miłosierdzia.
Helena Kowalska – siostra Faustyna (imię zakonne), urodziła się 25 sierpnia 1905 r., w Głogowcu. Pochodziła z ubogiej, rolniczej rodziny. Była 3 dzieckiem z dziesięciorga rodzeństwa. Do szkoły chodziła tylko 3 lata. Mając 16 lat zaczęła pracować w mieście jako służąca, by zarobić na własne utrzymanie i pomoc rodzicom.
W 1925 r. po czterech latach pracy, wstąpiła do zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie. Pełniła obowiązki kucharki, ogrodniczki i furtianki.
W tym czasie wielokrotnie objawił jej się Pan Jezus przekazując orędzie miłosierdzia, które Faustyna spisała w swoim „Dzienniczku”.
W ostatnich latach życia s. Faustyna bardzo cierpiała – chorowała przewlekle na gruźlicę płuc – zmarła 5 października 1938 r., w wieku 33 lat.
18 kwietnia 1993 roku została beatyfikowana, czyli błogosławiona, a 30 kwietnia 2000 r. papież Jan Paweł II – ogłosił ją Świętą.
2 Niedziela Wielkanocna – zgodnie z prośbą Pana Jezusa – została w całym Kościele ogłoszona Świętem Bożego Miłosierdzia
Największym darem jaki otrzymała było orędzie Bożego Miłosierdzia przekazane jej przez Jezusa dla całego świata, jak również przekazana została modlitwa – koronka do Miłosierdzia Bożego, która ma uśmierzać gniew Boży.
Istotą orędzia jest manifestacja miłości Boga, która domaga się od człowieka ufności i wyznania grzechów.
Św. Faustyna otrzymała dar osobistego prowadzenia do świętości przez Jezusa i Maryję.
W tym tygodniu Waszym obowiązkiem jest zapoznanie się z treścią katechezy 🙂
Katecheza 8
Temat: Obraz Miłosierdzia Bożego.
Cel: zapoznanie się z historią powstania obrazu Miłosierdzia Bożego.
Pochodzenie obrazu wiąże się z wizją jaką siostra Faustyna miała w Płocku 22 lutego 1931 roku, w czasie której Pan Jezus wyraził życzenie, by namalować taki obraz i w podpisie umieścić słowa: „ Jezu, ufam Tobie”.
Obraz przedstawia Chrystusa zmartwychwstałego, który na rękach i stopach nosi ślady ukrzyżowania. Z Serca wychodzą dwa promienie: czerwony i biały.
Pan Jezus, zapytany o ich znaczenie, wyjaśnił:
– biały promień oznacza wodę, która usprawiedliwia dusze,
– czerwony promień oznacza krew, która jest życiem dusz.
Te dwa promienie wyszły, z wnętrzności miłosierdzia Mojego wówczas, kiedy konające Serce Moje zostało włócznią otwarte na krzyżu.
Szczęśliwy, kto w ich cieniu żyć będzie – mówi Jezus – bo nie dosięgnie go sprawiedliwa ręka Boża.
Obraz – powiedział Pan Jezus – ma przypominać żądania Mojego Miłosierdzia, bo nawet wiara najsilniejsza nic nie pomoże bez uczynków. Podaję ludziom naczynie – powiedział Jezus do s. Faustyny – z którym mają przychodzić po łaski do źródła miłosierdzia; tym naczyniem jest obraz z podpisem: Jezu, ufam Tobie.
Obraz Miłosierdzia Bożego należy do najbardziej znanych i czczonych w Kościele na całym świecie. Pan Jezus powiedział: „ przez Obraz udzielę wiele łask duszom, obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie. Obiecuję także, już tu na ziemi, zwycięstwo nad nieprzyjaciółmi, a szczególnie w godzinę śmierci.
Obraz namalował malarz z Wilna Eugeniusz Kazimirowski w 1934 roku.
W tym tygodniu Waszym obowiązkiem jest zapoznanie się z treścią katechezy 🙂
Wersja do wydruku: K7i8 – Święta siostra Faustyna Kowalska i obraz Bożego Miłosierdzia
***********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania 20 – 24 kwietnia 2020
Katecheza 5 (45 w podręczniku)
Temat: Naszym życiem świadczymy o Chrystusie – nakaz misyjny (str. 104 – 105)
Cel: Zapoznanie z nakazem misyjnym Jezusa
Nakaz misyjny jaki od Pana Jezusa otrzymali Apostołowie jest następujący: (1) „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem”.
(2) W naszych czasach tymi, którzy starają się przybliżyć nas do Chrystusa są kapłani, siostry i bracia zakonni, a przede wszystkim rodzice.
Ten nakaz może i powinien realizować w swoim życiu każdy z nas – to znaczy – ma (3) świadczyć o Jezusie i szerzyć Dobrą Nowinę (Ewangelię) o zbawieniu ludziom, wśród których żyje.
Zadanie do wykonania (obowiązkowe): Zapisz w zeszycie temat, a pod nim odpowiedzi na pytania z fioletowego pola (str. 105) i fotografię swojej pracy prześlij na email do kontaktu.
Nie przepisuj treści pytań, tylko same ponumerowane odpowiedzi. Pomocą niech będzie dla Ciebie powyższy pogrubiony tekst 🙂
Zadanie dla Chętnych (nieobowiązkowe): Rozwiąż ćwiczenia z bieżącej katechezy i fotografię również wyślij.
Katecheza 6 (46 w podręczniku)
Temat: Jezus przygotowuje nam miejsce w niebie
Cel: Przedstawienie prawdy o Wniebowstąpieniu Pana Jezusa
Zmartwychwstały Pan Jezus ukazywał się swoim Apostołom i uczniom przez 40 dni. Przebywając z nimi umacniał ich wiarę i przygotowywał do rozstania. Tłumaczył im, że wstąpi do nieba, by przygotować im tam miejsce. (1) Pan Jezus wstąpił do nieba 40 dni po swoim Zmartwychwstaniu.
(2) Świadkami Wniebowstąpienia Pana Jezusa byli Apostołowie. To pokazuje nam, że (3) ostatecznym celem człowieka jest niebo, którego osiągnięcie jest uzależnione od życia człowieka. Naszym Przewodnikiem w tej wędrówce jest Jezus. Aby zjednoczyć się z Chrystusem w Jego chwale (w niebie) (4) powinniśmy regularnie czytać Słowo Boże, przyjmować z wiarą sakramenty święte.
Zadanie do wykonania (obowiązkowe): Zapisz w zeszycie temat, a pod nim odpowiedzi na pytania z fioletowego pola (str. 107) i fotografię swojej pracy prześlij na email do kontaktu.
Nie przepisuj treści pytań, tylko same ponumerowane odpowiedzi. Pomocą niech będzie dla Ciebie powyższy pogrubiony tekst 🙂
Zadanie dla Chętnych (nieobowiązkowe): Rozwiąż ćwiczenia z bieżącej katechezy i fotografię również wyślij.
Wersja do wydruku: Klasa 4 – k5i6
************************************************************************************************************
Krótkie rozszerzenie ostatniego tematu
Wielkanocne tradycje i zwyczaje ludowe.
Wielki Czwartek – w tym dniu w czasie Mszy św. księża obmywają stopy 12 mężczyzn na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy.
Według tradycji ludowej – chłopcy wyganiali Wielki Post, hałasując kołatkami (dzwony kościelne milczały, aż do Niedzieli Wielkanocnej). Dzieci robiły dobre uczynki.
Wielki Piątek – to dzień wyciszenia.
W kościele nie ma Mszy św. (to jedyny taki dzień w roku), natomiast wierni gromadzą się przy grobie Jezusa: czuwają i modlą się.
Dawniej piątkowe modlitwy były bardziej widowiskowe. Pojawiały się procesje grzeszników odzianych w worki żałobne, którzy kładli się krzyżem w kościele na podłodze i przepraszali za grzechy.
Wielka Sobota – to Wigilia Wielkanocy. Podczas nabożeństwa, w tym dniu święci się ogień, wodę i ciernie. Ogień symbolicznie spala to, co stare, a woda daje życie.
Dawniej wodą skrapiano dom, by rok był spokojny. Podsycano ogień i wrzucano do niego leszczyny. Popiół rozrzucano w dniu pierwszej orki, co miało zapewnić szczęście i dostatek.
Niedziela Wielkanocna – świętujemy.
Wstajemy bardzo wcześnie by pójść na Mszę św. zwaną rezurekcją. Niedziela to najważniejsze święto chrześcijańskie, nazywane dawniej Paschą.
Według tradycji stół świąteczny powinien być przykryty białym obrusem i udekorowany liśćmi bukszpanu – a na środku stołu stawiamy figurkę baranka.
Poniedziałek Wielkanocny – (lany poniedziałek, śmigus – dyngus) – to czas radości i zabawy. W tym dniu polewamy się wodą.
Dawniej śmigus oznaczał tradycyjne smaganie wierzbowymi gałązkami dziewcząt po gołych łydkach – oczywiście w formie zabawy.
Dyngus – to inaczej wykup. Chłopcy chodzili od domu do domu i w zamian za życzenia i śpiew domagali się wykupu w postaci pisanek, słodyczy, pieniędzy.
Dawniej chodzono po wsi z kogutem – symbolem sił witalnych i urodzaju.
W Wielkanocny Poniedziałek święci się pola. Gospodarze wyruszają w procesji na pola święcą je palmami nasączonymi wodą.
Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno.
Wersja do wydruku: Wielkanocne tradycje i zwyczaje ludowe
Czas obowiązywania 6-8 kwietnia oraz 15-17 kwietnia 2020r. (dla klas, które nie przerabiały jeszcze poniższego tematu)
Dla klas, które już poniższy temat przerobiły powyżej jest zamieszczone krótkie rozszerzenie na temat tradycji związanych z Wielkanocą
Katecheza 4
Temat: Zmartwychwstały Chrystus przewodnikiem w drodze do Boga Ojca. (str.96)
Cel: Ukazanie Pana Jezusa jako przewodnika w drodze do Boga Ojca.
Zmartwychwstanie Pana Jezusa jest najważniejszym i najradośniejszym wydarzeniem dla chrześcijan. (1) Pan Jezus zmartwychwstał 3 dnia po swojej śmierci na Krzyżu. Chrystus przez swoje zmartwychwstanie daje nam nadzieję, że i my kiedyś zmartwychwstaniemy.
Noc, w którą Jezus zmartwychwstał nazywamy nocą paschalną (pascha [hebr.] – przejście).
(2) Dla chrześcijan zmartwychwstanie Jezusa jest podstawą wiary.
(3) Każda Msza św. jest uobecnieniem (i pamiątką) śmierci i zmartwychwstania, a każda niedziela przypomina nam, że Jezus chce się z nami spotykać.
Zadanie: Przeczytaj fragment Pisma Świętego z żółtego pola (str.96)
Odpowiedz na pytania z fioletowego pola (str.97) i zapisz je w zeszycie.
Wersja do wydruku: Klasa 4 – k4
***********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania (30 marca – 3 kwietnia 2020 r.)
Katecheza 2
Temat: Eucharystia obietnicą życia wiecznego
Cel: Kształtowanie częstego i pełnego udziału we Mszy Świętej.
Z tej katechezy dowiesz się i pogłębisz swoją świadomość o tym, że karmienie się Ciałem Pana Jezusa jednoczy nas z Nim już tu na ziemi i daje nam przedsmak nieba.
Pan Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy przemienił chleb w swoje Najświętsze Ciało, a wino w swoją Krew. Ten cud dokonuje się podczas każdej Mszy Świętej, którą z polecenia Pana Jezusa sprawują biskupi i kapłani. Do przyjęcia tej prawdy potrzebna jest wiara.
Eucharystia jest obietnicą i źródłem życia wiecznego.
Kiedy masz czyste serce możesz przystąpić do Komunii Świętej i w ten sposób uczestniczyć w pełni we Mszy Świętej (2) 🙂
Przeczytaj tekst w podręczniku z żółtego pola:
(1Kor, 11,23-25) – to tekst o ustanowieniu Sakramentu Eucharystii i kapłaństwa (1).
(J 6, 54-56) – to tekst o tym, co daje nam Eucharystia
Zadanie: Odpowiedz na pytania z fioletowego pola (str. 101 – podręcznik) i zapisz je w zeszycie.
Katecheza 3
Temat: Chrystus Drogą, Prawdą i Życiem
Cel: Kształtowanie postawy zawierzenia Chrystusowi
Pan Jezus sam o sobie powiedział, że jest Drogą, Prawdą i Życiem. Aby podążać za Jezusem trzeba codziennie się modlić, spełniać dobre uczynki, korzystać z sakramentu spowiedzi i uczestniczyć we Mszy Świętej. Żyjąc w ten sposób osiągniemy świętość, która jest zjednoczeniem z Chrystusem (2) i celem naszego życia.
(1) To, że Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem znaczy, że tylko On może nas doprowadzić do Boga Ojca.
Zadanie: Odpowiedz na pytania z fioletowego pola (str. 103 – podręcznik) i zapisz je w zeszycie.
Wersja do wydruku: Klasa 4 – k2i3
************************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania (25 – 27 marca 2020 r.)
Katecheza Nr 1
Temat: Zmartwychwstały Jezus ukazuje się Apostołom
Cel: W tej katechezie zapoznasz się z biblijnym opisem spotkania Zmartwychwstałego Jezusa z Apostołami. Dowiesz się również czym zaowocowało to, co Jezus tak wielkodusznie uczynił dla każdego z nas.
Przeczytaj fragment Pisma Świętego z książki (bądź z zamieszczonej tu fotografii). To fragment z Ewangelii wg św. Jana 22, 19-29.
Zastanów się jakie emocje i uczucia musieli przeżywać uczniowie Jezusa skoro byli zamknięci? Czy zastraszony i zalękniony człowiek byłby przekonującym apostołem?
Jakie są pierwsze słowa, które wypowiada Jezus do swoich uczniów?
Następnie przeczytaj fragment pomiędzy żółtym a zielonym polem.
Zmartwychwstały Pan Jezus spotkał się ze swoimi uczniami w Wieczerniku, tam też ustanowił sakrament pokuty i pojednania, w którym odpuszcza nam grzechy dając Uczniom swego Świętego Ducha. Jezus wymaga od nas byśmy wierzyli Jego Słowu i umacniali swoją wiarę poprzez regularną modlitwę i korzystanie z sakramentów świętych, by była ona silna i umożliwiała nam wierne trwanie przy Nim.
Zadanie do wykonania: Odpowiedz na pytania z fioletowego pola, odpowiedzi zapisz w zeszycie.
Wersja do wydruku: Jest tutaj 🙂
************************************************************************************************************
Poniedziałek 23.03.2020
Maryja jest Matką naszego Zbawiciela – Pana Jezusa. Jest Matką samego Boga.
Jest również Mamą nas wszystkich, bardzo nas kocha i modli się za nami 🙂
Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu animowanego o Matce Bożej 🙂
Jeśli chcesz, możesz zilustrować dowolne wydarzenie z życia Matki Bożej w zeszycie bądź na kartce 🙂
Jezus jest naszym Zbawicielem i ma dla życia każdego wspaniały Plan
Zapraszam do obejrzenia 🙂