Drodzy Uczniowie.
Pozdrawiamy Was serdecznie i pamiętamy o Was w modlitwie 🙂
Małgorzata Głuszek: malgorzata.gluszek@sp2gk.onmicrosoft.com
Bożena Kołacz: bozena.kolacz@sp2gk.onmicrosoft.com
Tydzień obowiązywania: 22 – 26 czerwca 2020
Katecheza 22
Temat: Objawienia Matki Bożej w Polsce (wybrane)
Cel: uczeń poznaje, objawienia Matki Bożej w Polsce.
- Objawienia w Gietrzwałdzie Warmińskim
Już w XVI weku w miejscowym kościele czczono obraz Matki Bożej Królowej Niebios i Pani Aniołów. W 1877r.Maryja objawiła się 13-letniej Justynie Szafrańskiej i 12-letniej Basi Samubowskiej.
Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta – jak sama się przedstawiła, ukazywała się 63 razy w ciągu 3 miesięcy.
Polecała codzienną modlitwę różańcową i prosiła o wystawienie kapliczki z Jej figurką oraz murowanego krzyża. Przypominała jednocześnie, że najważniejsza jest Msza święta.
2. Objawienia na Wiktorówkach (Zakopane)
W tatrach Maryja objawiła się Marysi Murańskiej w 1860 r. Kilkunastoletnia pasterka, która wypasała swoje owce na Rusinowej Polanie w poszukiwaniu zaginionego stada, zeszła do lasu należącego do Wiktorówek. Tam spotkała Piękną Panią, która obiecała jej odnalezienie owiec i poprosiła o przekazanie dorosłym zachęty do nawrócenia i pokuty.
Jeden z pasterzy, któremu Marysia opowiedziała o spotkaniu z Panią przybił na świerku obrazek Matki Bożej. Niedługo potem w miejscu objawień wybudowano małą kapliczkę. Przez pół wieku modlili się w niej drwale i pasterze. Z czasem zaczęli przybywać do Królowej Tatr pielgrzymi z całej Polski i z innych krajów.
3. Objawienia na Siekierkach (Warszawa)
W maju 1943 r. na warszawskich Siekierkach Maryja po raz pierwszy ukazała się 7 letniej wówczas Władzi. Objawienia trwały do roku 1945, również w czasie powstania warszawskiego, a później powtórzyły się dwukrotnie 1949 r.
Maryja nie tylko wzywała do modlitwy, ale i sama jej uczyła. Podała małej Władzi tekst koronki i litanii, a nawet uczyła ją śpiewać pieśni ku Jej czci.
Maryja szczególnie mocno wzywała do ufności Bogu i zawierzenia się Jej matczynej opiece.
Maryja pozwoliła się poznać jako czuła Matka zatroskana o każde ze swoich dzieci.
Katecheza 23
Temat: Wakacje z Bogiem
Wakacje to czas odpoczynku od pracy i nauki. Potrzebujemy zebrać nowe siły na następny rok.
Wielu z nas gdzieś wyjedzie – pamiętajmy o Mszy św. i modlitwie – Pan Jezus na nas czeka.
Życzę Wam wspaniałych wakacji – Do zobaczenia 🙂
Wersja do wydruku: K22i23
********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 15 – 19 czerwca 2020
Katecheza 20
Temat: Jezus czyni cuda.
Cel: Utrwalenie wiadomości odnośnie wybranych ewangelicznych opisów cudów.
W Ewangelii są opisane cuda jakie Pan Jezus uczynił – oto niektóre z nich:
1. Cud w Kanie Galilejskiej – przemienienie wody w wino (J 2, 6 – 11)
Był to pierwszy z cudów, którego Jezus dokonał w Kanie.
Maryja i Jezus zostali zaproszeni na wesele, gdy zabrakło wina dla gości, Jezus kazał napełnić sługom siedem pustych naczyń przeznaczonych do wody i je napełnić. Następnie Jezus pomodlił się i kazał zanieść staroście weselnemu. Gdy starosta spróbował – woda cudownie zamieniła się w wino.
2.Obfity połów – (Łk 5, 4 – 9)
Podczas połowu ryb razem z uczniami, Jezus nakazał Szymonowi wypłynąć na głębię i zarzucić sieć i choć wcześniej przez wiele godzin nie złowili nic, po słowach Jezusa sieć była całkowicie wypełniona rybami.
3.Wskrzeszenie syna wdowy (Mk 7, 12 – 16)
W miejscowości Naim Jezus zobaczył wynoszone ciało młodzieńca i idącą za nim płaczącą matkę. Zlitował się nad nią Jezus, dotknął ciało chłopca, a ten ożył. I Jezus oddał go matce.
- Uciszenie burzy (Mt 8, 23 -26)
Jezus przebywał z uczniami na łodzi na jeziorze. Gdy zerwała się burza Jezus spał. Uczniowie budzili Go, krzycząc, że giną. On zarzucając im małą wiarę i nakazał wichurze i falom, by zamilkły i wszystko się uciszyło.
- Chodzenie po wodzie – (Mt 14, 22 – 39)
Jezus nakazał uczniom, by płynęli przodem, on zaś modlił się w tym czasie. Gdy skończył modlitwę dołączył do nich krocząc po jeziorze.
Apostołowie byli świadkami działalności Jezusa, wiedzą, że słowo Jezusa zawsze się spełnia, że ma moc, bo jest słowem Boga. Cuda Jezusa umocniły wiarę apostołów i innych świadków.
Katecheza 21
Temat: Jezus uzdrawia.
Cel: Utrwalenie wiadomości odnośnie ewangelicznych opisów cudów Jezusa.
1.Uzdrowienie kobiety (Mt 9, 20 – 22)
Do Jezusa przyszła kobieta, która od 12 lat cierpiała na krwotok. Złapała frędzli płaszcza Nauczyciela, wierząc, że to przywróci jej zdrowie. Dzięki ufności Jezus uleczył ją.
2.Uzdrowienie głuchoniemego (Mt 7, 32 – 37)
Do Jezusa przyprowadzono człowieka, który nie słyszy i nie mówi. Wtedy Jezus włożył palce swoje do jego uszu i nakazał, by się otworzyły. Na słowa Jezusa otworzyły się jego uszy i język. Ten człowiek odzyskał słuch i głos.
- Uzdrowienie córki kobiety kananejskiej (Mt 15, 22 – 28)
Pewna kobieta wezwała Jezusa do swojej bardzo chorej córeczki. Jezus początkowo nie chciał jej uzdrowić, lecz gdy usłyszał i zobaczył wielką wiarę kobiety – uleczył jej córeczkę.
- Uzdrowienie 10 trędowatych (Łk 17, 11 – 19)
W drodze Jezus spotkał trędowatych, którzy prosili o ratunek. Zostali oczyszczeni i uzdrowieni słowem Jezusa, ale tylko jeden z nich przyszedł podziękować Jezusowi za uzdrowienie.
- Uzdrowienie paralityka (Mt 9, 2 – 8)
Do Jezusa przyniesiono paralityka – Syn Boży widząc wiarę przyjaciół, odpuścił mu grzechy i uzdrowił z choroby.
- Liczne uzdrowienia w domu Piotra (Mt 8, 14 -16)
Jezus w domu Piotra uleczył z gorączki matkę jego żony oraz wyrzucił złe duchy.
Jezus kocha ludzi i pragnie naszego szczęścia. Pan Jezus pragnie, żebyśmy z wiarą i miłością zwracali się do Niego. Bóg ma otwarte serce na każdego człowieka i czeka na nas.
Wersja do wydruku: Klasa 2 – k20i21
********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 8 – 10 czerwca 2020
Katecheza 19
Temat: Jezus wzywa do modlitwy.
Cel: Przedstawienie prawdy o modlitwie, która jest spotkaniem z Bogiem.
Modlitwa jest mocno związana z życiem każdego człowieka. Uczy nas lepiej postępować, wycisza i uwrażliwia na drugiego człowieka.
Modlitwa jest spotkaniem z dobrym Bogiem. Jest rozmową, dialogiem, wołaniem do Niego, trwaniem przy Nim, myśleniem o Bogu, to tęsknota za Bogiem.
Ze względu na cel modlitwy wyróżniamy następujące jej rodzaje:
- Modlitwa uwielbienia
– jej celem jest uwielbienie i oddawanie czci Bogu. Podczas takiej modlitwy człowiek wielbi Boga – robi to z samego faktu, że Bóg istnieje. np. uwielbiam Cię Boże w pięknej przyrodzie, którą stworzyłeś.
- Modlitwa dziękczynienia
– dziękujemy Bogu za konkretne dary otrzymane przez człowieka. Modlący się składa dziękczynienie mając świadomość, że wszystko co posiada zostało mu podarowane przez Boga. np. dziękuję Ci Boże za życie, zdrowie, za rodzinę,…
- Modlitwa przebłagalna
– jej celem jest przede wszystkim przeproszeniem Boga za popełnione grzechy. W modlitwie tej możemy wyrazić osobistą skruchę i żal za grzechy i zaniedbania. np. Przepraszam Cię Panie Jezu, za to, że okłamałam mamę, żałuję całym sercem.
- Modlitwa prośby
– w tym rodzaju modlitwy prosimy Boga o łaski i dary. np. proszę o łaskę zdrowia i dar radości.
Bardzo ważna podczas modlitwy są wiara, pokora oraz ufność pokładana w Bogu.
NIE PRZYSYŁAMY NIC DO SPRAWDZENIA
Wersja do wydruku: Klasa 2 – k19
*********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 1 – 5 czerwca 2020
Katecheza 17
Temat: Nabożeństwo ku Czci Serca Pana Jezusa.
Cel: Motywowanie uczniów do wyrażania miłości i przyjaźni wobec Jezusa.
Czerwiec to miesiąc w sposób szczególny poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Kościół widzi w nabożeństwie znak miłości Boga do ludzi.
Sam Jezus przez to nabożeństwo pragnie uwrażliwić nas na grzech, mobilizować do walki z nim oraz do wynagradzania za tych, którzy ranią Boże Serce. „ oto Serce, które tak umiłowało ludzi, a w zamian za to od większości z nich nic więcej nie otrzymało prócz obelg i niewdzięczności”.
Bóg jest Miłością
Z miłości tego Serca powstał Kościół, sakramenty święte, a wśród nich sakrament Miłości – Eucharystia. Pan Jezus pragnie, aby ludzie rozważali głębie Jego miłości. Oczekuje należnego dziękczynienia i uwielbienia oraz przebłaganie za grzechy wszystkich ludzi, które ranią Jego Najświętsze Serce.
Bijące serce człowieka oznacza życie, także całego człowieka i to, co w nim najważniejsze. W czerwcu uczestniczymy w nabożeństwach ku czci Serca Jezusa. Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Modlimy się o miłosierdzie dla siebie i dla innych ludzi. Chcemy trwać w przyjaźni z Panem Bogiem i Go naśladować.
NIE PRZESYŁAMY NIC DO SPRAWDZENIA
Katecheza 18
Temat: Św. Małgorzata – Maria Alacogue [czyt. Alakok]
Cel: Poznanie historii św. Małgorzaty i pierwszych piątków miesiąca
Pan Jezus wybrał św. Małgorzatę na apostołkę kultu Bożego Serca. Dzięki skromnej zakonnicy nabożeństwo to rozpowszechniło się na cały świat, a ludzkość poznała Prawdę o wielkim skarbcu Miłości, jakim jest Serce Zbawiciela.
Małgorzata urodziła się 22 lipca 1647 r. w burgundzkiej miejscowości Lauthecor, jako piąte dziecko Klaudiusza i Filiberty. Została ochrzczona 3 dni po urodzeniu.
Gdy miała 4 lata, dowiedziała się od rodziców, że w tabernakulum mieszka Pan Jezus, często nawiedzała kaplicę lub kościół by się modlić. Małgorzata czuła wielki głód Boda, któremu pragnęła
poświęcić swoje życie.
W wieku 24 lat wstąpiła do zakonu wizytek. 25 sierpnia 1671 r. przywdziała habit zakonny.
W czasie adoracji 27 grudnia 1673r., objawił jej się Pan Jezus, Przytulił ją do swojej piersi i powiedział: „ Moje Boże Serce płonie tak silną miłością ku ludziom….”
2 lipca 1674 r. siostra Małgorzata miała widzenie – ujrzała tron, a na nim Serce Jezusa, otoczone koroną cierniową – to są zniewagi ludzi uczynione Mu przez grzechy ludzkie.
16 czerwca 1675 r. – ukazał się jej Jezus i powiedział: „Żądam, żeby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała było odtąd świętem na uczczenie Mojego Serca i nabożeństwo do Najświętszego Serca Jezusa Zbawiciela.
Tym wszystkim, którzy przez 9 z rzędu pierwszych piątków miesiąca przystąpią do Komunii św. użyczę łaski ostatecznej wytrwałości w dobrym i szczęśliwej śmierci.”
Siostra Małgorzata zmarła 17.X.1690 r. Ojciec święty Benedykt XV – 13 maja 1920 r. ogłosił Ją Świętą.
NIE PRZESYŁAMY NIC DO SPRAWDZENIA
Wersja do wydruku: Klasa 2 – k17i18
*********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 25 – 29 maja 2020
Katecheza 15
Temat: Boże Ciało – dziękujemy za obecność Jezusa w Eucharystii.
Cel: uczeń wyraża swoją wiarę i miłość do Boga poprzez udział we Mszy św., uroczystość Bożego Ciała, adorację Najświętszego Sakramentu.
W kościele wielokrotnie dziękujemy Bogu za dar Eucharystii. Czynimy to w sposób uroczysty w Wielki Czwartek oraz w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, czyli w Boże Ciało.
Także w trakcie nabożeństw z wystawieniem Najświętszego Sakramentu czcimy Pana Jezusa ukrytego w białej Hostii.
Eucharystia jest naszym Pokarmem na życie wieczne. To Pan Jezus, który pozostał z nami. Dziękujemy Mu za tę szczególną obecność, gdy:
– uczestniczę we Mszy Świętej,
– modlimy się przed tabernakulum,
– bierzemy udział w procesjach eucharystycznych.
W Boże Ciało uczestniczymy we Mszy Świętej, a potem idziemy w procesji ulicami naszych miast, wiosek, osiedli, aby uwielbić Najświętszy Sakrament i wyznać publicznie naszą wiarę. Pan Jezus obecny e Eucharystii, odwiedza wtedy miejsca, w których codziennie przebywamy i nam błogosławi.
NIE PRZESYŁAMY NIC DO SPRAWDZENIA
Katecheza 16
Temat: Święty Stanisław Papczyński z Góry Kalwarii.
Cel: Zapoznanie z życiorysem św. Stanisława Papczyńskiego
Stanisław Papczyński urodził się 18. 05.1631r. w Podegrodziu. Był synem Tomasz Papki – kowala i Zofii. Ochrzczony został imieniem Jan, które później zmieni.
Od wczesnej młodości wyróżniał się wielkim nabożeństwem do Opatrzności Bożej, Męki Pańskiej, Najświętszego Sakramentu, Najświętszej Maryi Panny, był też gorącym orędownikiem modlitwy za dusze czyśćcowe.
Po ukończeniu nauki wstąpił do zakonu pijarów z powodu maryjnego charakteru tego zgromadzenia. W 1656 r. złożył śluby zakonne, a 12 marca 1661r. Otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Stanisława Tarnowskiego.
Pracował jako kaznodzieja, moderator bractwa Matki Bożej Łaskawej, prefekt w kolegium, był też cenionym spowiednikiem. 7 czerwca 1670r. napisał do Stolicy
Apostolskiej o zwolnienie ze ślubów zakonnych. Stanisław Papczyński stał się kapłanem diecezjalnym.
Wkrótce za pozwoleniem biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego i za wiedzą nocjusza, przywdział biały habit zakonny przed cudownym obrazem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej – tworząc pierwszy męski zakon klerycki na ziemi polskiej – zakon marianów.
- 10. 1673r. zobowiązał zakonników do ścisłej reguły, poprzez przestrzegani milczenia, publicznego biczowania, zakaz posiadania pieniędzy i życie w klauzurze.
30.04.1677r. założył drugi dom zakonny w Nowej Jerozolimie (Góra Kalwaria).
- 11.1677r. marianie otrzymali kościół Wieczerzy Pańskiej.
Niebawem przebywający w Nowej Jerozolimie król Jan III Sobieski wystawił 2 czerwca 1679r. Dokument potwierdzający nadane wcześniej przywileje.
21 września 1699 r. zakon marianów uzyskał aprobatę od Stolicy Apostolskiej, po przyjęciu Reguły 10 Cnót Najświętszej Maryi Panny i agregacji do Zakonu Braci Mniejszych.
Ojciec Stanisław Papczyński zmarł 17 września 1701r. – pochowany został pod podłogą kościoła Wieczerzy Pańskiej w Górze Kalwarii.
16 września 2007r. o. Stanisław został ogłoszonym błogosławionym, a 5 czerwca 2016r. został ogłoszony świętym.
NIE PRZESYŁAMY NIC DO SPRAWDZENIA.
Wersja do wydruku: Klasa 2 – k15i16
*********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 18 – 22 maja 2020
Katecheza 13
Temat: Pan Jezus wstępuje do Nieba.
Cel: Zapoznanie z biblijnym opisem ostatniego spotkania Jezusa z apostołami i nakazem misyjnym.
W Ewangelii św. Mateusza jest opisane spotkanie Pana Jezusa zmartwychwstałego z apostołami. Pan Jezus powiedział: ”Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.
W Ewangelii św. Łukasza jest opisane Wniebowstąpienie Pana Jezusa: ”Potem wyprowadził ich ku Betanii i podniósłszy ręce błogosławił ich. A kiedy ich błogosławił, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba. Oni zaś oddali Mu pokłon i z wielką radością wrócili di Jerozolimy”.
Nawet krótkie rozstania z tymi, których kochamy, są trudne. Pan Jezus po raz ostatni spotkał się z przyjaciółmi i zapewnił ich, że zawsze pozostanie z nami na ziemi, chociaż już nie będzie obecny wśród nas w swoim ludzkim ciele.
Pan Jezus jest obecny w swoim Kościele – w Komunii św., w Piśmie św., w sakramentach św.
W 7 niedzielę okresu wielkanocnego obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa.
My też kiedyś odejdziemy z tego świata. Pan Bóg chce, byśmy trafili do Nieba.
Katecheza 14
Temat: Jezus daje nam Ducha Świętego.
Cel: Zapoznanie z biblijnym opisem zesłania Ducha Świętego.
Dzieje Apostolskie – Zesłanie Ducha Świętego.
„Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wichru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdy z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym”.
Każdy z nas czasem czegoś się boi. Apostołowie też przeżywali lęk, zwłaszcza w czasie męki Pana Jezusa i po Jego odejściu do Nieba. Jezus poznał wszystkie ludzkie troski i lęki, dlatego nie pozostawił nas bez pomocy. 50 dni po zmartwychwstaniu i pójścia do Nieba zesłał na apostołów Ducha Świętego.
Duch Święty to Trzecia Osoba Trójcy Świętej. Dodaje nam odwagi, pociesza nas, pomaga nam czynić dobro, poznawać Pana Boga, jednoczy ludzi ze sobą.
Wersja do wydruku: Klasa 2 – k13i14
***********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 11 – 15 maja 2020
Katecheza 11 (Katecheza ze str. 58)
Temat: Maryja – naszą Matką i Królową Polski.
Cel: zapoznanie z historią ogłoszenia Matki Bożej – Królową Polski,
14 sierpnia 1608 r. mieszkający w Neapolu włoski misjonarz – ojciec Juliusz Mancinelii z zakonu jezuitów – miał objawienie Matki Bożej. To sama Maryja poprosiła, żeby Ją obwołać Królową Polski -Maryja mówi: „Dlaczego nie nazywasz mnie Królową Polski? Ja to królestwo bardzo umiłowałam i wielkie rzeczy dla niego zamierzam, ponieważ osobliwą miłością do Mnie płoną Jego synowie. Jestem Matką tego narodu, który jest mi bardzo drogi.”
Ojciec Juliusz przekazał słowa Maryi kościołowi w Polsce, gdzie wywołały potężny odzew. W wielkopolsce – Rokitnie zawisł obraz Matki Bożej z polskim orłem na piersi.
W 1642 r. zakon paulinów na Jasnej Górze – zaczęli nazywać Maryję – Królową Polski, Patronką naszą, Królową Jasnogórską.
1 kwietnia w 1656 r. król Jan Kazimierz w lwowskiej katedrze uroczyście uznał Matkę Bożą za Królową Polski i złożył śluby zawierzenia Maryi całego narodu polskiego. Ślubowanie Jana Kazimierza nie jest jedynym aktem tego typu w dziejach narodu.
Król Michał Korybut Wiśniowiecki w grudniu 1669 r. złożył na Jasnej Górze votum – / podziękowanie/ w postaci złotego serca z diamentem. Ślubował wówczas; „ tak będę rządził, że i tron mój Tobie samej oddam i będę Cię uważał za Panią….”
W lipcu 1920 r. podczas wojny polsko – bolszewickiej, zebrali się biskupi polscy – i ponowili wybór Maryi na Królową Polski.
Prymas Polski – kardynał Stefan Wyszyński ponowił śluby na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r. – oddając cały naród pod opiekę Maryi.
Maryja jest naszą Matką i Królową Narodu Polskiego, kocha nas i opiekuje się nami. Widzi nasze potrzeby i modli się do Pana Boga, wstawiając się za nami.
W maju szczególnie czcimy Maryję. To nasza Matka i Królowa. Ona kocha nas i opiekuje się nami. Widzi nasze potrzeby i modli się do Pana Boga, wstawiając się za nami. Obraz Królowej Polski znajduje się na Jasnej Górze w Częstochowie.
W maju również odmawiamy albo śpiewamy Litanię Loretańską do Najświętszej Maryi Panny.
Ludzie gromadzą się na nabożeństwach majowych w kościele, a nawet wokół przydrożnych kaplic.
Katecheza 12
Temat: Historia cudownego obrazu na Jasnej Górze.
Cel: zapoznanie z historią cudownego obrazu Matki Bożej
Największym skarbem Jasnej Góry jest Cudowny Wizerunek Matki Bożej. Dzięki niemu Jasna Góra stała się w XV wieku jednym z największych sanktuariów maryjnych w Polsce. Siłą i tajemnicą, które do stóp Pani Jasnogórskiej przyciągają pielgrzymów, jest Jej Cudowny Obraz.
Najstarszy opis wizerunku Matki Bożej podaje Jan Długosz – ukazuje Maryję jako Matkę Boga, ale też Matkę każdego człowieka.
Według tradycji, obraz Jasnogórskiej Pani miał malować św. Łukasz Ewangelista za życia Najświętszej Panienki. Ta sama tradycja podaje nawet, że Obraz jest malowany na płycie stołu używanego przez świętą Rodzinę z Nazaretu.
W IV wieku św. Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego, miała przywieść ze sobą ten Obraz do Konstantynopol. Tam doznawał wiele czci i był pomocą w chwilach zwłaszcza wielkich nieszczęść: jak wojny, choroby – epidemie.
W roku 1382 Władysław, książę Opola, w imieniu króla Ludwika Węgierskiego sprawował rządy na Rusi. Książę chcą ratować Obraz przed zniszczeniem przez Tatarów, postanowił przewieść do Opola na Śląsk. Kiedy w drodze zatrzymał się na krótki odpoczynek w Częstochowie u podnóża, kościoła na Jasnej Górze, Matka Boża miała mu dać poznać swoją wolę, iż chce tutaj pozostać. Książę Opolczyk pozostawił więc Obraz na Jasnej Górze, oddając go pod opiekę białym Ojcom Paulinom.
Jasnogórski Obraz od początku zasłynął cudami, które rozsławiły częstochowskie sanktuarium maryjne i sprawiły, że na Jasną Górę zaczęli przybywać pielgrzymi.
Do dzisiaj 6 sierpnia wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę z Polski i całej Europy.
Wersja do wydruku: Klasa 2 – k11i12
**********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania 4 – 8 maja 2020
Katecheza 9
Temat: Sakramenty uzdrowienia. Sakrament pokuty i pojednania. Sakrament namaszczenia chorych
Cel: uczeń opowiada, kto i kiedy może przyjąć te sakramenty.
Sakrament pokuty i pojednania to znak Bożej miłości. Gdy grzeszymy, choruje nasza dusza. Bóg nas nie odrzuca, szuka nas i pragnie uleczyć nasze serce. W sakramencie pokuty i pojednania, wyznaję swoje grzechy – żałuję za nie. Bóg z miłości do mnie przebacza mi grzechy i przytula mnie do swojego serca.
Do sakramentu pokuty i pojednania – dzieci przygotowują się w klasie 3
Poprzez sakrament namaszczenia chorych Pan Bóg chce umacniać ludzi chorych. Zapewnia ich o swojej obecności w tych trudnych chwilach życia – kiedy ludzie chorują albo boją się bólu i śmierci.
Sakrament namaszczenia chorych może przyjąć każdy człowiek, który poważnie choruje i może go przyjąć wiele razy w życiu.
Pytanie: Kto i kiedy może przyjąć sakramenty pokuty i pojednania oraz namaszczenia chorych?
Katecheza 10
Temat: Małżeństwo i Kapłaństwo – Bóg troszczy się o nas.
Cel: uczeń opowiada kto, kiedy i w jakim celu może przyjąć sakrament kapłaństwa i małżeństwa.
Bóg od początku stworzył ludzi do życia we wspólnocie, w rodzinie, a niektórych do jeszcze innej służby.
Sakrament małżeństwa zawierają ludzie pełnoletni i odpowiedzialni. Ślubują przed Bogiem; miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że będą ze sobą do śmierci. Mąż i żona, tworzą małżeństwo, zgodnie z zamysłem Boga łączą się ze sobą, przekazują życie – na świat przychodzą dzieci.
Mąż i żona dbają o swoją wzajemną świętość, a także o świętość swoich dzieci.
Sakrament kapłaństwa przyjmują mężczyźni pełnoletni, którzy zostali wybrani przez Pana Jezusa. Oddają swoje życie w służbie Bogu i ludziom. Sprawują sakramenty święte: Mszę św., spowiadają, udzielają chrztu i błogosławią narzeczonych – udzielając ślubu, katechizują.
Celem sakramentów małżeństwa i kapłaństwa jest własne uświęcenie oraz pomoc w dojściu do świętości innym.
Pytanie: Jaki jest cel sakramentów małżeństwa i kapłaństwa?
Wersja do wydruku: Klasa 2 – k9i10
**********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 27 – 30 kwietnia 2020
Katecheza 7
Temat: Święta Faustyna orędowniczka Bożego Miłosierdzia
Cel: Zapoznanie z życiorysem św. siostry Faustyny Kowalskiej i genezą święta Bożego Miłosierdzia.
Helena Kowalska – siostra Faustyna (imię zakonne), urodziła się 25 sierpnia 1905 r., w Głogowcu. Pochodziła z ubogiej, rolniczej rodziny. Była 3 dzieckiem z dziesięciorga rodzeństwa. Do szkoły chodziła tylko 3 lata. Mając 16 lat zaczęła pracować w mieście jako służąca, by zarobić na własne utrzymanie i pomoc rodzicom.
W 1925 r. po czterech latach pracy, wstąpiła do zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie. Pełniła obowiązki kucharki, ogrodniczki i furtianki.
W tym czasie wielokrotnie objawił jej się Pan Jezus przekazując orędzie miłosierdzia, które Faustyna spisała w swoim „Dzienniczku”.
W ostatnich latach życia s. Faustyna bardzo cierpiała – chorowała przewlekle na gruźlicę płuc – zmarła 5 października 1938 r., w wieku 33 lat.
18 kwietnia 1993 roku została beatyfikowana, czyli błogosławiona, a 30 kwietnia 2000 r. papież Jan Paweł II – ogłosił ją Świętą.
2 Niedziela Wielkanocna – zgodnie z prośbą Pana Jezusa – została w całym Kościele ogłoszona Świętem Bożego Miłosierdzia
Największym darem jaki otrzymała było orędzie Bożego Miłosierdzia przekazane jej przez Jezusa dla całego świata, jak również przekazana została modlitwa – koronka do Miłosierdzia Bożego, która ma uśmierzać gniew Boży.
Istotą orędzia jest manifestacja miłości Boga, która domaga się od człowieka ufności i wyznania grzechów.
Św. Faustyna otrzymała dar osobistego prowadzenia do świętości przez Jezusa i Maryję.
W tym tygodniu Waszym obowiązkiem jest zapoznanie się z treścią katechezy 🙂
Katecheza 8
Temat: Obraz Miłosierdzia Bożego.
Cel: zapoznanie się z historią powstania obrazu Miłosierdzia Bożego.
Pochodzenie obrazu wiąże się z wizją jaką siostra Faustyna miała w Płocku 22 lutego 1931 roku, w czasie której Pan Jezus wyraził życzenie, by namalować taki obraz i w podpisie umieścić słowa: „ Jezu, ufam Tobie”.
Obraz przedstawia Chrystusa zmartwychwstałego, który na rękach i stopach nosi ślady ukrzyżowania. Z Serca wychodzą dwa promienie: czerwony i biały.
Pan Jezus, zapytany o ich znaczenie, wyjaśnił:
– biały promień oznacza wodę, która usprawiedliwia dusze,
– czerwony promień oznacza krew, która jest życiem dusz.
Te dwa promienie wyszły, z wnętrzności miłosierdzia Mojego wówczas, kiedy konające Serce Moje zostało włócznią otwarte na krzyżu.
Szczęśliwy, kto w ich cieniu żyć będzie – mówi Jezus – bo nie dosięgnie go sprawiedliwa ręka Boża.
Obraz – powiedział Pan Jezus – ma przypominać żądania Mojego Miłosierdzia, bo nawet wiara najsilniejsza nic nie pomoże bez uczynków. Podaję ludziom naczynie – powiedział Jezus do s. Faustyny – z którym mają przychodzić po łaski do źródła miłosierdzia; tym naczyniem jest obraz z podpisem: Jezu, ufam Tobie.
Obraz Miłosierdzia Bożego należy do najbardziej znanych i czczonych w Kościele na całym świecie. Pan Jezus powiedział: „ przez Obraz udzielę wiele łask duszom, obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie. Obiecuję także, już tu na ziemi, zwycięstwo nad nieprzyjaciółmi, a szczególnie w godzinę śmierci.
Obraz namalował malarz z Wilna Eugeniusz Kazimirowski w 1934 roku.
W tym tygodniu Waszym obowiązkiem jest zapoznanie się z treścią katechezy 🙂
Wersja do wydruku: K7i8 – Święta siostra Faustyna Kowalska i obraz Bożego Miłosierdzia
***********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania: 20 – 24 kwietnia 2020
Katecheza 5
Temat: Eucharystia pamiątką śmierci i zmartwychwstania Jezusa.
Cel: Wyjaśnienie znaczenia chleba w naszym życiu. Wyjaśnienie pojęcia „Przeistoczenie”
Podczas swojego ziemskiego życia Pan Jezus przygotowywał ludzi do przyjęcia daru, jakim jest On sam. Nauczał, że chleb jest pokarmem ziemskim. Mówił też, że Jego Ciało – Chleb Żywy to pokarm na życie wieczne. Możemy przyjmować Go w czasie każdej Eucharystii, gdy mamy czyste serca. Pan Jezus powiedział:’’ Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało, wydane na życie wieczne.”
Najważniejszą częścią Mszy Świętej jest liturgia eucharystyczna, a dokładnie PRZEISTOCZENIE, czyli KONSEKRACJA. To moment, w którym chleb i wino staje się Ciałem i Krwią Pana Jezusa. Potem przyjmujemy Je w Komunii Świętej.
W czasie Mszy św. Pan Jezus ofiarowuje się za nas Ojcu, w sposób bezkrwawy, pod postaciami chleba i wina.
Pytanie: wyjaśnij pojęcie – „ Przeistoczenie”
Zadanie do wykonania (obowiązkowe): Zapisz w zeszycie temat, a pod nim odpowiedź na pytanie i fotografię swojej pracy prześlij na email do kontaktu.
Katecheza 6
Temat: Eucharystia jest ucztą Jezusa.
Cel: Uświadomienie uczniowi jak nazywa się uczta, którą spożył Jezus wraz z Apostołami przed swoją śmiercią
Utrwalenie w jakiej postawie należy przyjmować Komunię św.
Po zmartwychwstaniu, najczęściej w pierwszy dzień tygodnia, w niedzielę, Pan Jezus spotykał się ze swoimi uczniami. Miało to miejsce przy posiłku, tak samo jak przy Ostatniej Wieczerzy – Jezus pragnął spożyć z Apostołami tę Paschę przed swoją śmiercią. W czasie wieczerzy wziął chleb i powiedział: „To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę,… Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana”.
Niedziela jest pamiątką Zmartwychwstania Jezusa i dlatego zaprasza nas na ucztę – czyli na Mszę św. Pragnie żebyśmy przyjmowali Go w Komunii św. – daje nam siebie, wtedy jest najbliżej nas.
Komunię św. możemy przyjmować w postawie klęczącej lub w postawie stojącej, tak jak jest to przyjęte w parafii. Podczas przyjmowania Komunii św. ludzie wyrażają swój szacunek, miłość, wiarę, uwielbienie dla Jezusa.
Pytanie: Jak nazywa się uczta, którą spożył Pan Jezus z Apostołami przed swoją śmiercią?
Zadanie do wykonania (obowiązkowe): Zapisz w zeszycie temat, a pod nim odpowiedź na pytanie i fotografię swojej pracy prześlij na email do kontaktu.
Wersja do wydruku: Klasa 2 – k5i6
***********************************************************************************************************
Krótkie rozszerzenie ostatniego tematu
Wielkanocne tradycje i zwyczaje ludowe.
Wielki Czwartek – w tym dniu w czasie Mszy św. księża obmywają stopy 12 mężczyzn na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy.
Według tradycji ludowej – chłopcy wyganiali Wielki Post, hałasując kołatkami (dzwony kościelne milczały, aż do Niedzieli Wielkanocnej). Dzieci robiły dobre uczynki.
Wielki Piątek – to dzień wyciszenia.
W kościele nie ma Mszy św. (to jedyny taki dzień w roku), natomiast wierni gromadzą się przy grobie Jezusa: czuwają i modlą się.
Dawniej piątkowe modlitwy były bardziej widowiskowe. Pojawiały się procesje grzeszników odzianych w worki żałobne, którzy kładli się krzyżem w kościele na podłodze i przepraszali za grzechy.
Wielka Sobota – to Wigilia Wielkanocy. Podczas nabożeństwa, w tym dniu święci się ogień, wodę i ciernie. Ogień symbolicznie spala to, co stare, a woda daje życie.
Dawniej wodą skrapiano dom, by rok był spokojny. Podsycano ogień i wrzucano do niego leszczyny. Popiół rozrzucano w dniu pierwszej orki, co miało zapewnić szczęście i dostatek.
Niedziela Wielkanocna – świętujemy.
Wstajemy bardzo wcześnie by pójść na Mszę św. zwaną rezurekcją. Niedziela to najważniejsze święto chrześcijańskie, nazywane dawniej Paschą.
Według tradycji stół świąteczny powinien być przykryty białym obrusem i udekorowany liśćmi bukszpanu – a na środku stołu stawiamy figurkę baranka.
Poniedziałek Wielkanocny – (lany poniedziałek, śmigus – dyngus) – to czas radości i zabawy. W tym dniu polewamy się wodą.
Dawniej śmigus oznaczał tradycyjne smaganie wierzbowymi gałązkami dziewcząt po gołych łydkach – oczywiście w formie zabawy.
Dyngus – to inaczej wykup. Chłopcy chodzili od domu do domu i w zamian za życzenia i śpiew domagali się wykupu w postaci pisanek, słodyczy, pieniędzy.
Dawniej chodzono po wsi z kogutem – symbolem sił witalnych i urodzaju.
W Wielkanocny Poniedziałek święci się pola. Gospodarze wyruszają w procesji na pola święcą je palmami nasączonymi wodą.
Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno.
Wersja do wydruku: Wielkanocne tradycje i zwyczaje ludowe
Czas obowiązywania 6-8 kwietnia oraz 15-17 kwietnia 2020r. (dla klas, które nie przerabiały jeszcze poniższego tematu)
Dla klas, które już poniższy temat przerobiły powyżej jest zamieszczone krótkie rozszerzenie na temat tradycji związanych z Wielkanocą
katecheza 4
Temat: Dziękujemy za dar zmartwychwstania Jezusa.
Cel: – uczeń dowie, że Niedziela jest pamiątką Zmartwychwstania Jezusa.
– W sakramencie Eucharystii daje nam nowe życie.
Największym darem, jaki otrzymaliśmy od Pana Boga, jest nasze zbawienie. Ponieważ chcemy okazać wdzięczność i radość Bogu – święta okresu wielkanocnego trwają 50 dni.
Pamiątką zmartwychwstania Pana Jezusa w ciągu roku są NIEDZIELE.
Podczas każdej Mszy św. w Eucharystii daje nam nowe życie. Pan Jezus został z nami pod postaciami: chleba i wina. Gdy przyjmujemy Pana Jezusa do serca, otrzymujemy pokój, nadzieję i szczęście.
Uczestnictwo we Mszy św. umacnia naszą wiarę, jednoczymy się z Jezusem. On daj nam nowe życie.
Pytanie: Ile dni trwa okres wielkanocny?
Wersja do wydruku: klasa 2 – k4
************************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania (30 marca – 3 kwietnia 2020 r.)
Katecheza 2
Temat: Wydarzenia w Wielką Sobotę – czas ciszy, adoracji, oczekiwania.
Cel:- uczeń wie, że Pan Jezus jest obecny w Najświętszym Sakramencie
– uczeń zna znaczenie symboli znajdujących się w koszyczku wielkanocnym
Wielka Sobota – jest to czas ciszy, adoracji, oczekiwania. W ciągu dnia adorujemy Pana Jezusa złożonego w grobie, obecnego w Najświętszym Sakramencie. Dziękujemy Jezusowi, za to, że oddał swoje życie za nas na krzyżu i oczekujemy na Jego Zmartwychwstanie.
Również przynosimy do poświęcenia pokarmy. W koszyczku znajduje się:
chleb – na pamiątkę tego, że Jezus nakarmił tłumy na pustyni
mięso – na pamiątkę baranka paschalnego, którego Jezus spożył z uczniami w Wieczerniku
jajko – symbol życia
baranek – symbol Jezusa Zmartwychwstałego.
W każdej Mszy św. Pan Jezus został z nami pod postacią chleba i wina – jest obecny w Najświętszym Sakramencie.
Pytanie: Jakie znaczenie ma baranek w koszyczku wielkanocnym?
Katecheza 3
Temat: Jezus Zmartwychwstał – Alleluja
Trzeciego dnia po śmierci, w niedzielę rano, przyjaciele Pana Jezusa ujrzeli pusty grób – nie było w nim Jezusa, bo zmartwychwstał.
Swoją własną mocą Jezus pokonał śmierć, grzech, szatana. To najważniejsze wydarzenie świętujemy w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, przypomina o tym każda niedziela – szczególny dzień spotkania ze zmartwychwstałym Panem Jezusem.
Pytanie: Którego dnia Pan Jezus Zmartwychwstał?
Wersja do wydruku: Klasa 2 – k2i3
***********************************************************************************************************
Tydzień obowiązywania (25 – 27 marca 2020 r.)
Katecheza Nr 1
Temat: Wielki Piątek – pamiątka męki i śmierci Jezusa
Cel: Z tej katechezy dowiesz się, że:
– Pan Jezus umierając na krzyżu, pokazał, że jest Synem Bożym
– Pan Jezus przez swoją śmierć na krzyżu, pokazał jak bardzo nas kocha
Opowiem wam fragment z Pisma św. -Ewangelii św. Mateusza – jak Pan Jezus został skazany na śmierć na krzyżu.
Pan Jezus z uczniami przebywał w Ogrodzie Oliwnym i nadszedł Judasz jeden z 12 – który go zdradził. I wydał ludziom, którzy Go nie kochali. Przyszli z kijami i mieczami, rzucili się na Pana Jezusa i Go związali. Następnie zaprowadzili Go do ważnego człowieka o imieniu Kajfasz – był on kapłanem.
Wokół niego zebrali się uczeni w piśmie i starsi – stanął przed sądem. Znaleźli się ludzie, którzy zeznawali przeciw Jezusowi i mówili nieprawdę. Pan Jezus został skazany na ukrzyżowanie. I ukrzyżowali Jezusa na górze zwaną Golgota. Gdy umierał na krzyżu ziemia zadrżała i skały zaczęły pękać – ludzie, którzy tam byli zlękli się i mówili: że prawdziwie, Pan Jezus jest Synem Bożym.
Pan Jezus – umierając na krzyżu – ukazał swoją wielką miłość do każdego człowieka.
Zadanie do wykonania:
Proszę ułóż z rozsypanki 2 zdania ze strony 34 i podziękuj dobremu Jezusowi za Jego miłość dowolną modlitwą.
Wersja do wydruku: Jest tutaj 🙂
Drodzy uczniowie 🙂
Wszelkie zapytania przesyłajcie na skrzynkę mailową:
Małgorzata Głuszek: malgorzata.gluszek02@gmail.com
Bożena Kołacz: bozena64kolacz@gmail.com
Pozdrawiamy Was serdecznie i pamiętamy o Was w modlitwie 🙂
Proponujemy również odwiedzenie kanału na YouTube „mocni w Duchu”, na którym znajdziecie coś dla siebie… https://www.youtube.com/watch?v=y9edmC1I-Nc
************************************************************************************************************
Poniedziałek 23.03.2020
Jezus jest naszym Zbawicielem i ma dla życia każdego wspaniały Plan 🙂
Zapraszam do obejrzenia
Zachęcam Cię również do przeczytania fragmentu o Niedzieli Palmowej.
„I przyprowadzili oślę do Jezusa, a zarzuciwszy na nie swe płaszcze, wsadzili na nie Jezusa.
Gdy jechał, słali swe płaszcze na drodze. Zbliżał się już do zboczy Góry Oliwnej, kiedy całe mnóstwo uczniów
poczęło wielbić radośnie Boga za wszystkie cuda, które widzieli. I wołali głośno:
«Błogosławiony Król,
który przychodzi w imię Pańskie.
Pokój w niebie
i chwała na wysokościach».”
Z Ewangelii wg św. Łukasza 19, 35-40
Jeśli chcesz narysuj palmę 🙂