29 września – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
To święto, które ma już osiemnastoletnią tradycję. Zostało zapoczątkowane w 2001 r. przez Polską Izbę Książki po to, by przypominać, jak ważne jest głośne czytanie. Idea ta znalazła uznanie wśród aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów, rodziców, a nawet polityków, policjantów i strażaków, którzy chętnie angażują się w akcje głośnego czytania.
Czytanie dziecku lub wspólnie z dzieckiem jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jednocześnie dając mu ogromną radość oraz poczucie bycia kochanym. A przy tym pozostawia wspomnienia magicznych chwil przeżytych wspólnie z najważniejszymi dla niego osobami.
Zalety głośnego czytania (potwierdzone badaniami):
1. Głośne czytanie wzmacnia więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem.
2. Głośne czytanie zaspokaja potrzeby emocjonalne dziecka.
3. Głośne czytanie wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości.
4. Głośne czytanie uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu.
5. Głośne czytanie rozwija wyobraźnię, przygotowuje i zachęca do samodzielnego czytania.
6. Głośne czytanie uczy myślenia, poprawia koncentrację i ćwiczy pamięć.
7. Głośne czytanie wnosi wiedzę ogólną i ułatwia naukę.
8. Głośne czytanie uczy odróżniania dobra od zła i rozwija wrażliwość moralną.
9. Głośne czytanie chroni przed uzależnieniem od mediów oraz negatywnym wpływem otoczenia.
10. Głośne czytanie pomaga w rozwiązywaniu problemów.
Polski projekt „Książka na receptę. Recepta na sukces” (https://www.ksiazkanarecepte.pl/) wzorowany jest na mechanizmach sprawdzonych w Stanach Zjednoczonych. 30 lat temu pediatrzy z Boston Medical Center zaczęli przepisywać na receptach, zamiast leków, czytanie. Po kilku latach wyniki rozwojowe dzieci pod taką opieką wzrosły ponad średnią. Udowodniono w ten sposób, że codzienne czytanie dzieciom przynosi wymierne efekty.
W Polsce organizatorem akcji jest Fundacja Powszechnego Czytania, a jej partnerem merytorycznym jest „Medycyna Praktyczna – Pediatria”.
„Jeżeli chcesz, aby twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek.” Albert Einstein
Tekst i opracowanie: Marta Szlaga